Čapek, Karel - Krakatit

1. Bibliografické údaje:
Vydal Československý spisovatel v roce 1968 jako svou 2839. publikaci. Na obálce je obraz od Vasilije Kandinského.

2. Údaje o autorovi:
Karel Čapek se narodil r. 1890 v malých Svatoňovicích, dětství prožil v Úpici. Studoval v Hradci Králové, v Brně a filosofii v Praze. Ve spolupráci se svým bratrem Josefem začíná Karel Čapek lyrickými a filosofickými prózami Zářivé hlubiny, Krakonošova zahrada. Karel Čapek pracoval také jako žurnalista, jako redaktor Lidových novin.

Dílo:
a) fantasticko-utopistické romány: Továrna na absolutno, Krakatit
b) dramata: R.U.R., Věc Makropulos, Bílá nemoc, Matka, Válka s Mloky
c) detektivní příběhy: Povídky z jedné a druhé kapsy
d) cestopisy: Výlet do Španěl, Anglické listy

3. Kdy a kde se příběh odehrává:
Příběh se odehrává v neznámé zemi, v blíže nespecifikovaném čase.

4. Obsah:
Inženýr Prokop objevil trhavinu, která má obrovskou sílu (Čapek pojmenoval trhavinu podle jména indiánské sopky Krakatoa). Při vynalézání je Prokop zraněn a v blouznění bloudí Prahou. Když bloudí Prahou, setká se s přítelem Tomšem, který ho ošetří a dozví se od něho chemické složení krakatitu. Prokop jde v mrákotách k Tomšovu otci, venkovskému lékaři, je ošetřován jeho dcerou Anči, kterou si velice oblíbí. Poté co se Prokop trochu zotaví z úrazu, vyláká ho do Prahy ředitel vojenské továrny v Balttinu, který od něho chce koupit chemické složení krakatitu. Ředitel prozradí Prokopovi, že u něj pracoval Tomš. Prokop odjede do Balttinu, kde je však zajat a nucen vydat chemické složení krakatitu. Prokop se zamiluje do nemocné princezny Wille, která mu umožní útěk do Itálie. V Itálii Prokop potká diplomata d´Hemona Daimona, který ho přivede mezi anarchisty. Anarchisté se snaží zničit svět pomocí krakatitu, který ukradli v Tomšově laboratoři. Daimon se ze svého sídla pokouší odpálit krakatit. Prokop se ho snaží zastavit a také varovat Tomše, že krakatit může být odpálen vlnovým zářením, ten ho však neposlouchá a nedbá jeho varování. Poté co se Prokop dostane do bezpečné vzdálenosti, Daimon odpálí na dálku pomocí vlnového záření krakatit. Když se Prokop vrací domů z Itálie, potká dědečka, který mu v kukátku ukazuje nejrůznější místa světa, a tím mu naznačí, že je nutné více myslet než cítit. Prokop si nakonec uvědomuje, že pro lidstvo je lepší užitečný čin než gigantický vynález.

5. Charakteristika hlavní postavy:
ing. Prokop - neodbytný, tvrdohlavý, neuznával válku, starostlivý
dědeček - laskavý, zkušený, moudrý, filozof

6. Umělecké zpracování:
a) forma: román, utopie
b) námět: válečné události, vědecko technický pokrok
c) kompozice: časově posloupná
d) jazyk: spisovný, bohatá slovní zásoba

7. Hlavní myšlenka knihy:
Hlavní myšlenkou knihy je ukázat nebezpečí zneužití vědy pro válečné účely a získání nadvlády nad světem. V době hrozby války mělo smysl Čapkovo úzkostné varování před zneužitím technických vynálezů k válce.

8. Co mě zaujalo:
Příběh mě zaujal promyšleností děje. Obdivoval jsem fantazii spisovatele, která předběhla čas.

9. Citát:
"Život je třaskavina, víš? Prásk, člověk se narodí a rozpadne se, bum! A nám se zdá, že to trvá bůh ví kolik let, viď! (str. 11)

"Jednal jsem špatně?"
"Cože?"
"Byl jsem zlý?"
"…Nebylo v tobě čisto. Člověk …má víc myslet nežli cítit."
str. 237 kapitola 53

Člověk nesmí myslet jen na sebe a jako tvůrce se má snažit, aby se lidem lépe pracovalo, aby vytvořená věc sloužila k užitku.

Hodnocení čtenářského deníku Čapek, Karel - Krakatit

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  11. září 2007
  20 759×
  544 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k čtenářskému deníku Čapek, Karel - Krakatit