Funkcionalismus

Funkcionalismus je architektonický styl definován v roce 1927 švýcarským architektem Le Corbusier. Jeho heslo zní "Form follows function" - forma následuje funkci. Tento styl se řadí mezi avantgardu. Většina architektů, kteří se věnují tomuto směru pochází ze severských zemí Evropy.

Řadíme jej do 20. až 50. let 20. století, ale některé jeho postupy a principy se požívají dodnes.

Mezi významné představitele funkcionalismu patří například: Adolf Loos, Alvar Aalto, Walter Gropius, Ludwig Mies van der Rohe, Le Corbusier, Hannes Meyer, ...

Funkcionalismus vznikl na základě názorů, myšlenek a přístupů, které se objevovaly již v 19. století. Ovlivnil i československou architekturu, kde se stal mimo jiné také základem pro "novou národní" architekturu.

Váže se principy odmítnutí historie a umělecké stránky architektury, na sociální úkoly, hygienu, konstrukci, geometrické tvary, asymetrie a pravdivost. Formu mu určují provozní, ekonomické, sociální, hygienické funkce stavby. Budovy mají obvykle tvar vycházející z kvádru. Použité barvy a materiály na sebe navazují a neměl by se vyvyšovat jeden materiál nad druhý. Vše je podřízeno funkci, použije se zde minimalismus a zrušení všeho zbytečného. Architekti se snažili o splnění funkčních potřeb budovy, aby vynikla její přirozená architektonická krása.

Znaky funkcionalismu:
- Plochá střecha
- Pásové okna
- Hladká fasáda jemné barvy
- Interiérové materiály: koženka, chrom, kouřové sklo, lakované dřevo, umělá hmota
- Geometrický, strohý nábytek
- Prostory jsou vzdušné a lehké

Na fukcionalizme byly založeny i pseudoumělecké směry jako socialistický realismus či rurální funkcionalismus a architektonická stylizace v třetí říši.

Zdroje:

  • http://sk.wikipedia.org/wiki/Funkcionalizmus_%28architekt%C3%BAra%29
  • http://blog.yithome.sk/blog/view/funkcionalizmus-v-kupelni

Hodnocení referátu Funkcionalismus

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  Refo
  27. duben 2015
  11 885×
  256 slov

Komentáře k referátu Funkcionalismus