Opium

Opium se vrací tam, kde se kdysi pěstovalo – na thajsko-barmské hranice. Militantní etnická menšina Wa, která tam žije,má s pěstováním dlouholeté zkušenosti. Aby skryli makovice před zraky armády, sejí mák mezi jiné plodiny - například obilí. Vznikají zde také nové laboratoře na výrobu heroinu.
Místní obyvatelé se skutečně vracejí k pěstování makovice a výrobě heroinu, nicméně nevzdávají se ani činnosti, kterou začali provozovat v době, kdy mák nepěstovali. Tablety ya ba (tzv. bláznivé drogy) jsou na světovém trhu stále žádanější.
Heroin tvořil vždy základ drogového obchodu v této oblasti. V posledních letech se však jeho produkce téměř plně přesunula do Afghánistánu a v Barmě rozkvetla výroba metamfetaminu a ya ba pilulek.
Podle odhadů Programu pro kontrolu drog OSN klesla v uplynulých 4 letech produkce surového opia v Barmě o celých 40% z asi 1700 tun na 1000 tun ročně (na výroby tuny heroinu je třeba asi 10 tun surového opia). Tento prudký pokles měl mnoho příčin . Nárůst opia v Afghánistánu, mimořádně špatné počasí na thajsko-barmských hranicích a u hranic s čínskou provincií Yunnan. V současné době, kdy cena heroinu je stále vysoká, slaví opium návrat na thajsko-barmská pole. Vrací se s lepší zemědělskou, laboratorní i vojenskou technikou.
Současně se vytvářejí nové pašerácké cesty. Droga putuje přes Barmu do Rangúnu a odtud po moři do Malajsie nebo do Austrálie a USA. „Narkodolary“ představují celou polovinu barmského hrubého národního produktu.
Pro pěstování jsou již všechny podmínky – klima, dobrá půda, zavlažovací systémy a moderně vybavené laboratoře. Vláda jeho výroby trpí a největší drogoví bosové mají v rukou mezinárodní obchod, přístavy a výstavbu komunikací. Poptávka je nenasycená a očekává se její další vzrůst. Cesty do Asie, Austrálie, USA, ale i Evropy jsou otevřené.

Opium
Z řeckého opion = rostlinná šťáva. Sušené mléko z nezralých makovic. Červenohnědá dřeň omamující vůně a hořké chuti obsahuje vedle organických kyselin kaučuk, pryskyřici, cukr a dále 35 alkaloidů, z nichž je nejdůležitější morfin, dále narkotin, thebain, papaverin a kodein. Surové opium se jí ve formě malých hnětených kuliček. Opiáty heroin a morfin se většinou aplikují do žíly ve formě vodného roztoku. V malých dávkách působí zklidnění a tišení bolesti. Při vyšších dávkách euforizuje. Při předávkování působí smrt.

Hodnocení referátu Opium

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  17. červen 2008
  5 467×
  359 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Opium