Čapek, Karel - Devatero pohádek

Ptačí pohádka

Tato pohádka vypráví o tom, co si ptáci povídají ráno, než se lidé probudí.

Jednou ráno si ptáci zase povídali a tu jeden vrabec, Pepík z Dejvic, si začal stěžovat, že se mu v Dejvicích nelíbí a že by nejraději odlétl na zimu na jih někam na Riviéru nebo do Egypta. Proto 28.října odletěl. Jenže vrabci nejsou zvyklí létat na jih a tak se dostal jen do Kardašovy Řečice. Tam všem vrabcům řekl, že letí na Riviéru, protože je tam líp než v Čechách. Od té doby vrabci říkají:“Všude jinde líp, líp, líp.“

Jindy se zase jedna vlaštovka dočetla v novinách, že v Čechách se všechno dělá špatně v Americe všechno umí a dovedou. Proto tam vyrazila. Když se vrátila z Ameriky, vyprávěla všem ptáčkům jaké tam mají vysoké domy a jak si tam ptáci dělají hnízda z betonu, a řekla jim, ať se odpoledne přijdou podívat, že jim to ukáže. Když se všichni ptáčci dostavili, tak vlaštovka řekla:“Nejprve se musí nanosit hromádka cementu a písku. Pak se na to nalije voda a zamíchá se to do kaše. Z té kaše se staví moderní hnízdo. Ale když nemáte dost cementu, tak si budete stavět hnízdo z malty. Uděláte si kaši z vápna a písku, a to vápno musí být zhašené. Ukážu vám, jak se hasí vápno.“ Doletěla si pro zrnko vápna a dala si ho do zobáčku. Ale protože je v zobáčku vlhko, začalo se jí v zobáčku hasit, syčet a pálit. Nato řekla:“Teď víte, jak se hasí vápno.“ Jak ale ostatní ptáčci uviděli, že to vlaštovku pálí, všeho nechali a dodneška si stavějí hnízda z hlíny:

Jednou zase jeden špaček řekl: “Že nevíte, kdo nás naučil létat. Mě to naučil karlštejnský havran. Víte, jak je v noci vidět ta padající hvězda, to není hvězda, ale zlaté andělí vejce.“ A když viděli padat z nebe zlaté vejce, řekli si, že ho vysedí. Jakmile vejce dopadlo na zem, všichni ptáci se za ním rozeběhli. Čáp ho našel a vzal jej do rukou. Ale protože to vejce bylo horké, obě ruce si popálil a od té doby se čáp brodí ve vodě, aby si popálené ruce ochladil. Potom se přiřítila husa, aby vejce vyseděla. Ta si zase popálila bříško a skočila do vody, aby se ochladila a od té doby všechny husy plavou ve vodě bříškem dolů. Nakonec zlaté vejce vyseděli všichni ptáci kromě slepice, která chtě pořád zobat zrní a od těch dob umí všichni ptáci létat, jen slepice ne, protože nechtěla sedět na vejci.

Hodnocení čtenářského deníku Čapek, Karel - Devatero pohádek

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  11. červenec 2008
  17 955×
  428 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k čtenářskému deníku Čapek, Karel - Devatero pohádek

Nell
Kniha se mi velmi líbi
veverka
Super!!!!
sára malá mapetek12(zavináč)seznam.cz
velice se mi líbí všechny knihy pana čapka.byl to veliky umělec a vždy bude.