Čapek, Karel - Devatero pohádek

Ptačí pohádka

Tato pohádka vypráví o tom, co si ptáci povídají ráno, než se lidé probudí.

Jednou ráno si ptáci zase povídali a tu jeden vrabec, Pepík z Dejvic, si začal stěžovat, že se mu v Dejvicích nelíbí a že by nejraději odlétl na zimu na jih někam na Riviéru nebo do Egypta. Proto 28.října odletěl. Jenže vrabci nejsou zvyklí létat na jih a tak se dostal jen do Kardašovy Řečice. Tam všem vrabcům řekl, že letí na Riviéru, protože je tam líp než v Čechách. Od té doby vrabci říkají:“Všude jinde líp, líp, líp.“

Jindy se zase jedna vlaštovka dočetla v novinách, že v Čechách se všechno dělá špatně v Americe všechno umí a dovedou. Proto tam vyrazila. Když se vrátila z Ameriky, vyprávěla všem ptáčkům jaké tam mají vysoké domy a jak si tam ptáci dělají hnízda z betonu, a řekla jim, ať se odpoledne přijdou podívat, že jim to ukáže. Když se všichni ptáčci dostavili, tak vlaštovka řekla:“Nejprve se musí nanosit hromádka cementu a písku. Pak se na to nalije voda a zamíchá se to do kaše. Z té kaše se staví moderní hnízdo. Ale když nemáte dost cementu, tak si budete stavět hnízdo z malty. Uděláte si kaši z vápna a písku, a to vápno musí být zhašené. Ukážu vám, jak se hasí vápno.“ Doletěla si pro zrnko vápna a dala si ho do zobáčku. Ale protože je v zobáčku vlhko, začalo se jí v zobáčku hasit, syčet a pálit. Nato řekla:“Teď víte, jak se hasí vápno.“ Jak ale ostatní ptáčci uviděli, že to vlaštovku pálí, všeho nechali a dodneška si stavějí hnízda z hlíny:

Jednou zase jeden špaček řekl: “Že nevíte, kdo nás naučil létat. Mě to naučil karlštejnský havran. Víte, jak je v noci vidět ta padající hvězda, to není hvězda, ale zlaté andělí vejce.“ A když viděli padat z nebe zlaté vejce, řekli si, že ho vysedí. Jakmile vejce dopadlo na zem, všichni ptáci se za ním rozeběhli. Čáp ho našel a vzal jej do rukou. Ale protože to vejce bylo horké, obě ruce si popálil a od té doby se čáp brodí ve vodě, aby si popálené ruce ochladil. Potom se přiřítila husa, aby vejce vyseděla. Ta si zase popálila bříško a skočila do vody, aby se ochladila a od té doby všechny husy plavou ve vodě bříškem dolů. Nakonec zlaté vejce vyseděli všichni ptáci kromě slepice, která chtě pořád zobat zrní a od těch dob umí všichni ptáci létat, jen slepice ne, protože nechtěla sedět na vejci.

Hodnocení čtenářského deníku Čapek, Karel - Devatero pohádek

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  11. červenec 2008
  20 861×
  428 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k čtenářskému deníku Čapek, Karel - Devatero pohádek

Franta s Hovnocucem
Už jsem dojezdil
Hovnocuc
Snad jsem se posral
Nell
Kniha se mi velmi líbi
veverka
Super!!!!
sára malá mapetek12(zavináč)seznam.cz
velice se mi líbí všechny knihy pana čapka.byl to veliky umělec a vždy bude.