Čapek, Karel - Hordubal

Obsah: Velmi působivý příběh o Juraji Hordubalovi. Příběh začíná Příjezdem Hordubala z Ameriky. Hordubal jel do Ameriky vydělat peníze, protože na tom se ženou nebyly zrovna nejlépe. Ženu Polanu s malou holčičkou Hafií nechal doma a každý měsíc se jim pokoušel posílat tvrdě vydělané dolary. Po osmi letech se konečně vrací domů do Krivé se zbytkem vydělaných dolarů.

Jeho přijetí však v žádném případě není takové, v jaké doufal. Za osm let se mnoho v Krivé změnilo. Jeho žena Polana za pomoci přespolního čeledína Štěpána velmi chytře přešla z chovu dobytka na chov koní. Prodala neúrodnou půdu na vysočině a koupila pozemky v nížině. Tím pádem se jí povedlo odvrátit bídu a chudobu pro tento kraj a dobu tak obvyklou.

Hordubal, který je ale rodilý horal se nedokáže s touto změnou smířit a není schopen zapadnout do rodiny. Není schopen získat náklonnost dcery Hafie, ani manželka Polana není šťastná jeho příjezdem. Brzy zjistí, že pro něj na statku není téměř žádná práce a jeho staří kamarádi se nechovají tak, jak by si představoval. Hordubal se popere se svým dřívějším kamarádem, protože naznačuje, že Polana za jeho nepřítomnosti měla pletky s čeledínem Štěpánem. Hordubal tedy jde a Štěpána vyžene, pomluvám nevěří, ale nechce aby se takto o jeho ženě mluvilo. Polana se na to zavře do komory a Hordubal musí dělat všechnu práci na statku sám. Stále se snaží zapadnout do rodiny, ale marně.

Nakonec se rozhodne, že Štěpána vezme zpět a zasnoubí ho s mladou Hafií, aby odůvodnil jeho návrat. Štěpán se tak stává terčem výsměchu celé dědiny a po hádce s Hordubalem je opět vyhnán. Hordubal se snaží sehnat práci mimo dědinu, ale marně. Těžce onemocní a v noci je zavražděn.

Nastává velmi důsledná práce policie a soud, který odsoudí Štěpána na doživotí a Polaně vyměří dvanáctiletý trest. Paradoxem zůstává, že Hordubal Polanu až do konce života miloval a nikdy by pro ní nechtěl trest. Sám se cítil vinen, že ji tak dlouho nechal samotnou zatímco byl v Americe. Na druhou stranu, i kdyby nebyl zavražděn, na následky své nemoci by se rána nedožil.

Hodnocení čtenářského deníku Čapek, Karel - Hordubal

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  31. červenec 2007
  7 889×
  345 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Čapek, Karel - Hordubal