Čapek, Karel - R.U.R.

Obsah: Děj knihy se odehrává v budoucnosti na Rossumově ostrově. Na tomto ostrově je jediná továrna na výrobu robotů (umělých lidí), která dodává roboty do celého světa. Příběh začíná příjezdem dcery generálního ředitele Heleny Gloryové. Helena chce docílit, aby se s roboty začalo jednat jako s lidmi, s roboty soucítí. Roboti nahrazují lidskou sílu, jsou velmi vzdělaní, velmi výkonní, ale nejsou schopni citu. Jinak jsou od lidí nerozeznatelní.

Helena se brzy dozví, že na ostrově kromě robotů žije jen 6 lidí: Nejvýznamnější z nich jsou centrální ředitel Harry Domin, který vidí v robotech možnost lidí, jak se osvobodit od práce, a stavitel Alquist, který je přesný opak a vidí smysl života v práci.

Helena je všemi na ostrově obdivována. Její vztah s ředitelem Harry Dominem vyústí ve svatbu. Po nějakém čase začne světem zmítat válka. Lidé již nevyužívají robotů pouze k práci, ale i k válčení. Helena proto touží po návratu lidí k obyčejnému životu a ničí návod na výrobu robotů. Válka přeroste ve vzpouru robotů, kteří zjistí, že jsou již silnější, než lidé sami. Roboti postupně ničí celé lidstvo až na celém světě zbude jen 7 lidí žijících na Rosumově ostrově.

Po vylodění na ostrově, roboti všechny kromě stavitele Alquista (který nepohrdá lidskou prací) zabijí. Roboti zjistí, že nejsou schopni sami sebe vyrábět, tak žádají stavitele Alquista o pomoc. Alquist je ale pouze stavitel, takže vůbec neví, jak se roboti vyrábějí. Následuje marné snažení Alquista vyrobit roboty. Alquist zjistí, že se u dvou robotů objevil cit, láska, ochota obětovat se za druhého. Vidí, že se tito dva roboti úplně polidštily a je šťasten, že je život na zemi zachráněn.

Hodnocení čtenářského deníku Čapek, Karel - R.U.R.

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  30. červenec 2008
  8 924×
  270 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k čtenářskému deníku Čapek, Karel - R.U.R.