Clavell, James - Král Krysa

Ústřední postavou tohoto románu je desátník King zvaný Krysa. Děj válečného románu se odehrává v 50. letech dvacátého století v Singapurském zajateckém táboře Čangi. V tomto zajateckém táboře žije přes 8000 spojeneckých, převážně anglických a australských vojáků. Hlavní hrdina je ovšem příslušníkem americké armády. Ze všech zajatců trpících hladem si jenom desátník King díky své chytrosti, síle žije v blahobytu. Od ostatních vězňů se King liší už na první pohled, je urostlí, není podvyživený a chodí v čistém oblečení. Krále pro jeho bohatství proto nenávidí většina vězňů a přátelí se s ním pouze jeho američtí spolubojovníci. Nenávistí ke Králi je přímo posedlý poručík Grey, který se zapřísáhl že Krále zničí.

Jednoho dne se Král spřátelí s Petrem Marlowem, poručíkem anglického telectva, který mu dělá i překladatele z thajštiny. Petr Krále obdivuje pro jeho podnikavost a individualismus. Chápe, že v tak nelidských podmínkách se nelze ohlížet na práva a spravedlnost. Pomáhá proto Králi v nekalém prodeji počínaje psacími potřebami a diamanty konče.

V táboře jsou stále omezovány příděly jídla a Král přijde s nápadem založit si krysí farmu a maso z těch hlodavců prodávat jako vybranou lahůdku s názvem Rusa tikus - jelen myší, za mimořádnou cenu některým důstojníkům. Grey posedlí nenávistí se stále pokouší Krále a Petra dostat do vězení ale to se mu nepodaří.

Petrovi jednou v lese spadne na ruku strom a má ji ošklivě pochroumanou a nebýt Krále a jeho pomoci kdy mu kupuje drahé určitě by o ní přišel. Toto je stane několik měsíců před koncem války. Po třech a půl letech boje o život v táboře končí válka kapitulací Japonska. Vojáci, kteří dříve s Králem přátelily se nyní k němu obracejí zády. Už nikdo nepotřebuje jeho pomoc. Obchody s hlodavci končí. Všichni už čekají na návrat domů. Král se změní, uzavře se do sebe.Jediný Petr se snaží s Králem udržet přátelský vztah. Král ale neodpovídá na Petrovy věty a chodí po táboře jako duch.

Kniha končí velice smutně. Bezduchý král nastupuje s dalšími americkými spoluvězni do autobusu směřujícího na letiště, odkud budou dál pokračovat do spojených států. Petr se na něj ještě snaží mluvit ale Král mu neodpovídá a bez jediného pohledu odjíždí.

Za závěr románu autor charakterizuje nejsilnějšího a nejchytřejšího krysího samce Adama, kterého Král pěstoval. A právě těmito vlastnostmi se stal králem zajateckého tábora i desátník King.

Hodnocení čtenářského deníku Clavell, James - Král Krysa

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  4. září 2007
  9 245×
  384 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Clavell, James - Král Krysa

ACS78
Ach ten češtin,že?!?!!?
Jindra
Proč tolik hrubých chyb?