Freeman, R. Austin - Dobrodruhem z donucení

Děj této knihy se odehrává na konci 18. století, v letech 1791 a 1792.

Devatenáctiletý Robert Hawk, neprávem obviněný z vraždy, se dá najmout pod falešným jménem jako námořník na loď podivného chlapíka Enocha Murkinga. Ten chce ale jenom získat odměnu za jeho dopadení. Když to Robert zjistí, uteče i se svým přítelem Billem do hostince U Mořské panny. Odtamtud pošle dopis své milované sestřence Prudenci, aby o něj neměla starost. Ta mu ale odepíše, že už se nemusí skrývat, protože skutečného vraha už našli, sám se přiznal.
Robert se chtěl ihned vrátit domů, ale před hostincem ho ozbrojená hlídka násilím odvedla na fregatu Asphodel a byl zapsán do lodního seznamu jako James Roberts, námořník. Billa také zapsali, ačkoli už byl kormidelníkem u kapitána Murkinga. Lodi Asphodel velel Percival Hawk, Robertův bratranec, který si velice přál jeho smrt. Kdyby Robert zemřel, případné dědictví po bohatém strýci by připadlo právě jemu.
Jednoho dne objevili pustý ostrov, úkryt pirátů. Kapitán s prvním důstojníkem a několika muži, mezi nimiž byl i Robert, jeli ostrov prozkoumat. Robert měl pátrat po pokladu v jedné hluboké jámě, ostatní hledali pirátskou skrýš jinde. Spustil se tedy do jámy po provaze, který pevně uvázal k palmám.
Už dlouho pracoval, když zaslechl výstřel z děla a potom několik výstřelů z mušket. To znamenalo, že se mají všichni neprodleně vrátit na Asphodel. Chtěl vyšplhat nahoru, ale lano se mu sesulo k nohám. Někdo rozvázal uzly. Nakonec se z díry přece jen dostal a zlomil si přitom nůž, ale když doběhl na pobřeží, neviděl ani člun, ani plachetnici. Šel se porozhlédnout po ostrově a naštěstí našel pitnou vodu. Objevil také kraby ohlodanou mrtvolu námořníka z jeho lodi, který nedávno uprchl na malé jole. Robert si řekl, že ten mrtvý už žádný nůž potřebovat nebude, proto ho vyměnil za ten svůj zlomený. Díky noži později identifikovali mrtvolu jako Jima Robertse a Percival mohl být klidný. Robert mezitím našel jolu, vydal se s ní na moře a doufal, že ho některá z proplouvajících lodí spatří a zachrání.
Ráno padla hustá mlha. Najednou se před Robertem vynořil škuner, který ho vzal na palubu. Naneštěstí to byla pirátská loď. Ale kapitán Parradine se ukázal být slušný a vzdělaný muž a nabídl Robertovi pomoc. Vysvětlil mu, že není možné, aby zastavil některou plachetnici a požádal ji, aby ho vzala zpátky do Anglie, ale že zajistí, aby ho ostatní piráti neoběsili na ráhně. Svěřil se mu, že tuší vzpouru a chystá se pirátskou společnost co nejdříve opustit. Robert rád souhlasil se společným útěkem.
Asi za dva týdny přistál Autolycus u afrických břehů, aby se podrobil nutným opravám pod čárou ponoru. Bylo jej proto nutné s pomocí vysokého přílivu dostat na suchou zem, nebo spíš do bahna, které odhalí odliv. Když bylo zřejmé, že už je posádka nebude moci pronásledovat, spustil Robert za Parradinem do joly čtyři truhlice s jeho podílem zlata a nakonec sešplhal sám.
Útěk se zdařil. Kapitán Parradine a Robert Hawk se nalodili na otrokářskou loď Charity jako James Dawson a James Roberts, aby pirát mohl později přestoupit na loď svého bývalého kormidelníka Cottera. Robert na Charity zůstal. Murking se stále domníval, že má v rukou hledaného vraha a chtěl ho v Londýně vyměnit za odměnu.
Jednou se však otroci osvobodili, zabili kapitána a velkou část posádky a utekli v lodních člunech. Naživu zůstali jen tři lidé, Robert, kormidelník a námořník Watkins. Ale i ti by zahynuli nebýt korvety Najady, která jim připlula na pomoc, když Charity začala hořet. Robert se dal zapsat jako prostý námořník a byl šťastný, že se s Najadou dostane do Anglie.
Když se vrátil domů, nemohla Prudence uvěřit svým očím, protože jim Percival oznámil, že Robert Hawk sloužící na jeho lodi pod jménem James Roberts, zemřel. Percival už uplatňoval nárok na dědictví, ale Robert přijel právě včas. Právní zástupce jeho strýce a vykonavatel závěti pan Crowhurst obvinil Percivala Hawka a prvního důstojníka Wigmora ze spiknutí a pohrozil jim soudem a přísným trestem. Zoufalý Percival spáchal sebevraždu.
Vše nakonec dobře skončilo dvojitou svatbou sira Roberta Hawka s Prudencí a Billa s jeho dívkou Biddy.

Hodnocení čtenářského deníku Freeman, R. Austin - Dobrodruhem z donucení

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  22. únor 2008
  3 221×
  673 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Freeman, R. Austin - Dobrodruhem z donucení