Hemingway, Ernest - Stařec a moře

Vydalo: Státní nakladatelství krásné literatury a umění, V Praze, 1961, 3. vydání
Překlad: František Vrba (z angl. Originálu The Old Man and the Sea)

Hlavní postavy: Stařec Santiago, chlapec Manolin, velká ryba

Obsah: Stařec Santiago - hlavní hrdina je od narození rybář. Už 84 dní neměl při lovu štěstí, 40 dní s ním jezdil chlapec Manolin, aby se od starce přiučil nové věci, ale po neustálém neúspěchu mu to jeho otec zakázal. Stařec Santiago se tedy vydává lovit ryby na moře sám. Jeho návnadu spolkne veliká ryba a stařec se potácí 2 dni a 2 noci po moři s rybou na háku. Ruce má rozedřené do krve, má hlad a žízeň, ale má svou velkou rybu. Než se mu ji podaří zdolat, uvažuje o životě, o chlapci, o rybě jako soupeři. Má ji rád a mluví s ní, přesto ji chce zabít. Nakonec rybu zabije, přiváže k lodi a celý vyčerpaný se vrací zpět do přístavu. Po cestě je ale napaden žraloky, kteří rybu okusují. Mnoho jich zabije, ale než se dostane do přístavu, zbude mu z ryby jen kostra a hlava. Vystoupí z lodi a setkává se s chlapcem. Ostatní rybáři jeho úlovek obdivují, ale stařec je zklamán, že nakonec moře vyhrálo.

Citát: „Rybo,“ promluvil k ní, „z té duše tě miluju a vážím si tě. Ale zabiju, než skončí dnešní den.“
Aspoň doufám, dodal v duchu.
Od severu přiletěl k člunu malý ptáček. Byl to zpěvavý ptáček na cestě k jihu a letěl velmi nízko nad vodou. Stařec viděl, že je velice unavený.
Ptáček doletěl na záď loďky a usadil se tam. Pak obkroužil starci kolem hlavy a sedl si na šňůru, kde mu bylo pohodlněji.

Téma knihy: zápas starce s velikou rybou

Idea knihy: úvaha o hrdinství, souboj člověka s přírodou

Hodnocení čtenářského deníku Hemingway, Ernest - Stařec a moře

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  6. říjen 2007
  7 497×
  292 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Hemingway, Ernest - Stařec a moře