Světlá Karolina - Černý Petříček

Dějištěm této povídky je někdejší Koňský trh(Václavské náměstí) v době, kdy byl ještě sídlem kramářských stánků.

Jeden z nich vlastnila i matka Černého Petříčka, provdávala se v něm kuchařské speciality. Po její smrti zůstal Petříček sám se svým mladším nemanželským bratrem Františkem. V živnosti však nepokračoval, bál se, že se svým vzhledem k této profesi nehodí. V obličeji byl totiž snědý, samá bradavice, drobné tělíčko sotva neslo ohromnou ježatou hlavu.

Zřídil si tedy krám s knoflíky, a protože byl velmi chytrý, chodili si k němu lidé nejen pro knoflíky, ale hlavně pro radu. V tomto podnikání jej nejvíce podporovala paní hostinská od Beránka. Úspěchy z něho začaly tvořit domýšlivce, který ví všecko nejlépe. Tak se choval i k Františkovi, kterému určil dráhu kněze. Ten však miloval Stázičku, dceru hostinského, a přání bratrovu se vzepřel. Petříček se s paní hostinskou, která si pro Stázičku vybrala lepšího ženicha, snažili vztahy mladých lidí zpřetrhat. Oba milenci se ve jménu své lásky nepodvolí autoritě rodiny a uprchnou do světa. Příběh končí tragicky smrtí milenecké dvojice.

Neštěstí přináší zmoudření Petříčka i paní od Beráka, kteří nakonec společně vychovají dceru Stázičky a Františka.

Světlá ru vystihla svérázné prostředí i náladu místa, zachytila kus dávno minulého života jeho obyvatel, s povahopisným uměním vytvořila ústřední postavu samorostlého pražského lidového mudrlanta, suverénně rozhodujícího o životě jiných.

 

Hodnocení čtenářského deníku Světlá Karolina - Černý Petříček

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  15. září 2007
  4 121×
  219 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Světlá Karolina - Černý Petříček