Tolkien, John Ronald Reuel - Pán prstenů - Společenstvo prstenu

Pan Bilbo Pytlík, slavil 111. narozeniny.Není u hobita obvyklé, že se dožívá tak vysokého věku, ale pan Bilbo vlastnil Prsten. Prsten,který vládne všem.Má zvláštní moc nad svým majitelem a nad všemi ostatními prsteny ve Středozemi.V dávných dobách ho vyrobil sám Sauron,pán temné země Mordor.

Bilbo se v tento výjimečný den rozhodl odejít na jednu ze svých dlouhých cest.Před odchodem ale předal Prsten na radu Gandalfa Šedého, blízkého přítele a moudrého čaroděje, svému synovci Frodovi, který shodou okolností ve stejný den slavil své 33. narozeniny (věk, kdy hobiti dosahují plnoletosti).

Sauron, který si až dosud myslel, že Prsten je ztracen, se o něm dozví a pošle do Hobitína Prstenové přízraky, které mají podobu devíti Černých jezdců, a kteří mají Prsten pro Saurona získat.Frodo se na poslední chvíli vydá na cestu k Elrondovi do Roklinky,údolí, kde sídlí elfové , a doprovází ho jeho přátelé Sam, Smíšek a Pipin.

Putují přes Starý hvozd, kde se spřátelí s Tomem Bombadilem, pánem zdejšího lesa. V hostinci U Skákavého poníka potkají hraničáře Aragorna, kterému všichni říkají Chodec.Díky jeho znalostem tajných stezek se všichni dostanou do Roklinky, kde se shledají s panem Bilbem.Tady je svolána rada, na které se rozhodne, že aby byl Prsten úplně zničen, musí být vhozen do Hory osudu v Mordoru.Frodo byl určen jako Ten, kdo nese Prsten a jeho doprovod tvoří Aragorn,Boromir, pocházející z města Minas Tirith bránící hranice Gondoru, země sousedící s Mordorem.Dále trpaslík Gimli,elf Legolas z Roklinky a Sam, Smíšek a Pipin. Jako vůdce družiny byl zvolen Gandalf.
Po pokusu přejít průsmyk Caradhrasu, který nakonec museli vzdát kvůli množství sněhu, se vydali do Dolů v Morii, kde předtím, než je ovládlo zlo, žili trpaslíci.Gandalf tady při boji se zlým duchem padl do propasti.

Dále pokračovali v čele s Aragornem (vyšlo najevo,že je utajený dědic dávných pánů Gondoru) do elfího lesa Lórien.Tady se spřátelili Paní Galadriel, která jim darovala spoustu věcí, které vyrobily elfové,a bez kterých by se v budoucnu při svých dobrodružstvích neobešli. Pokračují loďkami po řece Anduině.Plaví se několik dní a zjistí, že jsou sledováni Glumem,stvořením, které vlastnilo Prsten před Bilbem, a které ho chce zpátky. Zastavili se u Rauroských vodopádů, kde se řeka větví na dva proudy, aby rozhodli, jestli se vydají spolu s Boromirem na pomoc Minas Tirith, které už ztrácelo sílu odolávat Mordoru, a nebo se vydají dál k Hoře Osudu. Frodo se rozhodne opustit společenstvo a spolu se Samem odplují loďkou rozhodnuti dokončit své poslání. Po jejich odchodu je zbytek družiny napaden skřety,kteří je pronásledovali z Morie.Boromir je zabit v boji a Smíšek a Pipin jsou skřety uneseni. Aragorn, Gimli a Legolas se rozhodnou pokusit se zachránit hobity a vydávají se po jejich stopách.

Vlastní názor:Knížka dokázala velice rychle upoutat a to jak strhujícím dějem,tak jednotlivými maličkostmi. Autor tu používá libozvučná a neobvyklá jména a ukazuje, jak je Hobitín, podobný lidskému světu- hobiti mají rádi tanec, zpěv,nemají se rádi s některými sousedy,… ,a zároveň, jak je rozdílný-například, že o narozeninách dává oslavenec dárky pozvaným. Také každý národ tu měl nějakou „povahu“ a jen velmi málo lidí se odlišovalo.

Frodo Pytlík-statečný a dobromyslný hobit, který na sebe vzal velmi důležitý úkol a hodlá ho za každou cenu dokončit.
Gandalf Šedý-moudrý čaroděj, který se všemožně snaží pomoci Frodovi s jeho posláním.
Aragorn-Hraničář a utajený dědic trůnu, který si dokáže poradit v každé situaci a je výborný bojovník
Legolas, Gimli a Boromir-členové Společenstva, kteří se snaží ochránit Toho, kdo nese Prsten
Sam, Smíšek a Pipin-Frodovi přátelé, kteří jsou vždy na jeho straně
Sauron-Mocný pán zla, který bezmezně touží po Prstenu a všemožně znepříjemňuje cestu Družině
Bilbo Pytlík-Frodův strýc, díky kterému přijde Prsten do Frodových rukou

TÉMA:Příběh o dlouhé pouti Prstenu a o osudech lidí, které ovlivnil.

Tento příběh jsem měla možnost shlédnout i ve filmové podobě a musím říct, že kniha byla nesrovnatelně lepší.

Hodnocení čtenářského deníku Tolkien, John Ronald Reuel - Pán prstenů - Společenstvo prstenu

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  29. červenec 2008
  7 085×
  654 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Tolkien, John Ronald Reuel - Pán prstenů - Společenstvo prstenu