Werich, Jan - Fimfárum

Pohádka se stejným názvem jako samotná kniha.
Tato pohádka se odehrává ve vesnici Nejdedál. Je o kováři a jeho manželce, která se však zamilovala do pohledného prvního lokaje. Lokaj jí také miluje a společně vymysleli plán, jak se kováře zbavit. Lokaj kováře u kníže pána pomluví, že má divné řeči, všecko kritizuje a že by bylo nejlépe něco pod trestem smrti mu uložit. Kníže mu tedy dal na radu lokaje za úkol ukovat řetěz, kterým by se dal třikrát omotat zámek. Kovář zjistil, že je nemožné takový řetěz za jediný den ukovat, a proto se rozhodl, že se oběsí. Naštěstí potkal v lese čerta, který mu sebevraždu rozmluvil a slíbil, že řetěz udělá, ať jde domů. Tak se také stalo a kovář za splnění tohoto úkolu dostal navíc 500 dukátů. Netrvalo dlouho a lokaj kováře opět u jasnosti pomluvil. Kovář musel splnit další úkol. Přemístit vodu z řeky do zámeckého parku. Úkol očividně nemožný, proto se kovář raději rozhodl utopit. Tentokrát mu však v sebevraždě zabránil vodník, a také mu s úkolem pomohl. Druhý úkol byl splněn a kovář za něj dostal 1000 dukátů.
Lokajovi došla trpělivost, a proto vymyslel třetí úkol, a tím bylo donést fimfárum. Nikdo však neví, co to je fimfárum, takže ať přinese, co chce, může říct, že to fimráfum není, a tak ho již budou moci pověsit.
Kovář požádá o pomoc čerta, který mu již jednou pomohl. Čert mu fimfárum dá, je to proutek jen o chlup tenčí než ta nejtenčí rákoska. Požaduje však za něj tři duše zlých lidí. Kovář souhlasí a jde domů. Doma najde lokaje se svou ženou jak se radují nad jeho smrtí. Švihne proutkem a stane se přesně to, co řekl čert. Oba zkamení. Kovář popadl řemen a pořádně jim natloukl. Matka mladé kovářky slyší rány a jde se podívat, co se děje. Držela dceři a lokajovi palce. Chtěla párek bránit, a tak se pustí do kováře. Kovář jí také zkamení. Dašlí den ráno je obživí a žene je před celou vesnicí pro výstrahu. Málem se mu však ztratí mezi pasáčky, a tak opět švihne proutkem. Objeví se tam i čert, který si jde pro honorář, 3 zlé duše: lokaje, kovářku a tchýni. Kovář je přes vše co mu zlé provedli čertovi vydat nechce. Raději fimfárum vhodí do ohně a tím zmizí i čert. Kovář opustí svou rodnou ves a ožení se v jiné vsi s hodnou ženou. V Nejdedáli po něm zbyl jen divný pomník s nápisem Fimfárum.

Hodnocení čtenářského deníku Werich, Jan - Fimfárum

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  5. září 2007
  10 385×
  409 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k čtenářskému deníku Werich, Jan - Fimfárum

K*j*