Královna Kleopatra

Kleopatra VII. Filopátor je známá většinou jen pod jménem Kleopatra. Pocházela z dynastie Ptolemaiovců. Byla třetí dcerou krále Ptolemaia XII. Nebyla považována za velikou krásku, byla prý malá a tlustá, ale byla velice chytrá. Hovořila 9 jazyky, psala knihy a Egypt za její vlády velice zbohatl.

Kleopatra byla nejdříve jmenována spoluvladařkou svého otce, jenže on brzy zemřel. Proto Kleopatra začala vládnout se svým bratrem Ptolemaiem XIII. Jelikož byl nezletilý, tak Kleopatra vládla prakticky sama. Opírala se o moc římské říše a to vyvolalo v Egyptě neklid a bouře. Kleopatra byla nucena utéci z Egypta.

Zpátky na trůn ji dosadil Gaius Julius Caesar, v té době velmi mocný Říman, se kterým si Kleopatra dojednala schůzku. Aby se do jeho paláce dostala nepozorovaně, nechala se zabalit do koberce. Caesar byl ohromen nejen její krásou, ale i moudrostí.

Pozval Kleopatru na plavbu po Nilu. Tato cesta trvala dva měsíce a někdy je označována jako svatební, ačkoli se nikdy nevzali. Kleopatra měla s Caesarem syna Caesariona, který byl později jejím spoluvladařem. Caesar měl s Kleopatrou velké plány, které se však nikdy neuskutečnily, protože byl Caesar zavražděn.

Kleopatra se snažila být nezávislá na Římu. To zaujalo dalšího mocného Římana Marca Antonia, který poprosil Kleopatru o schůzku. Oba se do sebe zamilovali, i když byl Antonius ženatý. Měli spolu tři děti: dvojčata Kleopatru Selené a Alexandra Hélia, poté ještě syna Ptolemaia Filadelfa.

Po bitvě u Fillip, ve které Antonius neuspěl, Kleopatra uprchla. Poslala mu dopis, který si Antonius špatně vyložil a myslel si, že Kleopatra spáchala sebevraždu. Byl tak zoufalý, že se probodl mečem. Až potom dostal dopis, kde se Kleopatra nachází. Raněného Antonia k ní přinesli a on umřel v jejím náručí. Kleopatra to nedokázala přijmout a hned, co pohřbila Antonia do společného hrobu, otrávila sebe i své dvě služky (pravděpodobně jedem z egyptské kobry). Její smrtí končí samostatnost Egypta. Kleopatra VII. byla poslední egyptskou královnou.

Hodnocení referátu Královna Kleopatra

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  pusinka.ivanka
  28. prosinec 2012
  14 527×
  311 slov

Komentáře k referátu Královna Kleopatra

ada
ten co se sem rad kouka
je to božííííí moc dekuji
hihlík
:neutral supeer
katařina
Je dobrý hledat referáty tady protože tady jsou vážně jenom důležité věci moc děkuji
hodne mi to pomohlo
Jája
Měla jsem mít referát do školy, a tohle mi velice pomohlo.
monika
jako tlusta myslim nebyla a byla krasna
Eliška
Jsem velice šťastná že mi to takhle pomohlo Měla jsem jít do školy do dějepisu referát o tom i velice pomohlo úžasné doporučuji všem
fred
Moc zajimave pomohlo mi to nejvice jak to slo
Eliška
Díky. Moc mi to pomohlo
ja
dobry
Sára
fakt dobrý
Anna Dvořáková
Moc hezký referát