Sparta - legenda řeckého válečnictví

V 10. stol. př. n. l. se do Lakonie , oblasti v jižním Řecku , přistěhoval kmen Dórů.Porazil původní obyvatele a založil stát Spartu.Mezi lety cca 740-720 př. n. l. dobyli Sparťané i sousední stát Messenii.Tím se Sparta stala jedním z největších řeckých států a získala dostatek úrodné půdy k tomu , aby se mohla stát plně soběstačnou.Roku 668 př. n. l. byli Sparťané poraženi ve válce s Argem.Kolen roku př. n. l. vypuklo v Messenii povstání proti Spartě , které trvalo 17 let.Tyto události přesvědčili Sparťany , že musí provést drastické změny , aby udrželi bouřící se obyvatelstvo pod kontrolou a aby se chránili před případným napadením.Vyvinuli proto systém výchovy válečníků.Každý spartský muž se musel stát vojákem na plný úvazek a trávit svůj život výcvikem a bojem.Sparťané žili ve velmi tvrdých a nepohodlných podmínkách , bez jakéhokoli pohodlí.Nedůvěřovali žádné změně a s ostatním světem se stýkali tak málo , jak jen bylo možné.Tak se Sparta stala , ve své době , nejsilnějsí vojenskou silou v Řecku a její vojáci se proslavili velkou statečností.

1-Těžkooděnec nosil spojené prsní a zádové tláty nazývané kyrys.Rané kyrysy se dělaly ze dvou bronzových plátů upevněných po stranách řemeny.Později hoplité užívali mnohem pružnější kyrysy z kůže a bronzu.
a-Bronzový kyrys.
b-Kožený kyrys.

2-Štíty byly obyčejně kulaté a dost velké , aby chránily tělo od krku ke stehnům.Vyráběly se z bronzu a kůže.Hoplit si mohl vybrat zdobení štítu , a tak to často býval symbol jeho rodiny nebo města.Bílé nohy na tomto štítu byly emblémem athénské rodiny Alkmeonovců.

3-Dlouhé kopí a krátký železný meč : obvyklá výzbroj hoplitů.

4-Plechové chrániče holení.

5-Přilby se vyráběly z bronzu a často měly na vrcholu chochol z koňských žíní.Tvar přileb se v průběhu let měnil.Některé běžné typy jsou zobrazeny výše.
a-Illyrská přilba.
b-Korintská přilba.
c-Attická přilba.
d-Thrácká přilba.

Hodnocení referátu Sparta - legenda řeckého válečnictví

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  3 765×
  315 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Sparta - legenda řeckého válečnictví