Řetězové převody

V dnešní době se s řetězovými převody můžeme setkat snad ve všech odvětví strojírenství. Například u textilního, zemědělského, stavebního a u vozidel, zdvihadel.
Hlavní výhody tohoto převodu jsou: převod bez skluzu, použitelnost i při značných vzdálenostech hřídelů (až 5 metrů). Vyznačují se vysokou účinností (až 95%), možnost pohonu několika hřídelů jedním řemenem.
Mezi nevýhody patří: poměrně vysoká cena, hlučnost chodu, nutná častá údržba, pro menší obvodové rychlosti, prodlužování řetězu.
Řetězové převody dělíme dle použitých řetězů na: převody se svařovanými řetězy (používají se pouze u ručních zdvihadel vzhledem k malé dovolené rychlosti), převody se zubovými řetězy, převody s lamelovými řetězy (u variátorů), převody s kloubovými řetězi.
Na veletrhu mě zaujala nabídka německé firmy Abus, která vyrábí Elektrické řetězové kladkostroje GM New Classic.
Kladkostroje mohou být namontovány napevno, na dráhu jednonosníkové kočky, na otočné jeřáby nebo na závěsné dráhy. To za všech okolností, dokonce i ve stísněných prostorách a při nízké výšce stropu. Nový princip konstrukce dovoluje zvlášť kompaktní rozměry. Nosnost se pohybuje od 80 do 2000 kg. Komplexní program zahrnuje tři konstrukční velikosti GM 1, 3 a 5 s rychlostí zdvihu od 4 do 12 m.min-1 a vlastní výškou kladkostroje od 290 do 545 mm. Všechna provedení mají sériově zabudován i pomalý zdvih.
Pojezdové ústrojí je buď ruční HF se zajištěním proti samovolnému pohybu a pádu, nebo elektrické EF s rychlostí 5 a 20 m.min-1, s elmg kotoučovými brzdami s dlouhou životností a krytím IP 54.
Motor kladkostroje je robustní a přesně seřízený, střídavý, uložený ve valivých ložiskách, nemusí se nijak udržovat a provozní napětí se může volit libovolně podle potřeby. Elektromechanické kotoučové brzdy s pružinou jsou účinné a nenáročné s obložením bez azbestu. Kluzná třecí spojka chrání motor před přetížením a je opatřena regulačním šroubem. Výkonný, vícestupňový, přesný převod běží tiše a přesně zapadá do pastorku a kol s tvrzenými a broušenými šikmými zuby. Díky trvanlivému mazání se převod nemusí udržovat. Řetězový pastorek je přesně frézovaný a speciálně tvrzený, běhá bez otěru a nehlučně. Konstrukce vedení řetězu zajišťuje bezvadný vstup a výstup řetězu. Vedení řetězu je vyměnitelné. Zásobník řetězu zachycuje volný řetěz pod kladkostrojem a je dodáván v různých velikostech. Rychlospojky umožňují rychlé a nezaměnitelné připojení.
Koncový vypínač zdvihu omezuje zdvih stanovením horní a dolní polohy háku. Na závěsném ovladači je nouzové vypínací tlačítko, které okamžitě přeruší pracovní postup. Pro plynulou regulaci rychlosti zdvihu se používá mikroprocesorově řízený měnič kmitočtu ABUliner, lze dosáhnout až dvojnásobné rychlosti zdvihu než je jmenovitá hodnota, a to v závislosti na zatížení.
Pro návrh a vypracování nabídky je potřebná požadovaná nosnost, nejvyšší poloha háku, spodní hrana nosníku (výška upevnění) a požadovaná rychlost hlavního a pomalého zdvihu.

Hodnocení referátu Řetězové převody

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  6. únor 2008
  5 044×
  435 slov

Komentáře k referátu Řetězové převody