Historie počítačů

Počítače mají zajímavou, i když ani ne moc dlouhou historii. Jejich éra začínala ke konci 2. světové války a tehdy sloužily výhradně pro vědecké účely. Zdaleka se nepodobaly těm dnešním počítačům, a to především velikostí, protože počítače byly tak velké, že zabíraly celou velikou halu a byly pro něj vytvářeny zklimatizované místnosti. Avšak první počítače ještě neměly žádný operační systém, způsobem obsluhy se podobaly spíše dnešním programovatelným kalkulačkám a programy se jim zadávaly na děrných štítcích. S jejich zdokonalováním a pronikáním mimo oblast vědy a výzkumu však bylo potřeba zjednodušit komunikaci s nimi. Proto začaly vznikat první operační systémy. Operační systém je software, který řídí a ovládá řízení procesoru, práci s pamětí, vstup a výstup periferií a práci se soubory.

Počítače nám stále přebývaly v klimatizovaných místnostech. Postupně se ale mechanické vstupní a výstupní zařízení nahrazovalo elektronickými terminály. Terminál je vlastně klávesnice s displejem zobrazujícím pouze znaky. Takových terminálů bylo několik a u každého pracoval člověk. Na takovýchto počítačích se již dalo psát text a tisknout pomocí tiskáren, nebo řídily například chod banky.

Počátkem 70. let byl vyroben první mikroprocesor a další rozvoj polovodičových technologií zahájil proces zmenšování a zdokonalování počítačů.

Začátkém 80. let kromě některých domácích počítačů, jako je například ATARI nebo ZX-Spektrum, byl vyroben firmou IBM první osobní počítač neboli PC, který byl určen pro kancelářské použití a byl již vybaven pevným diskem. Ve světě se začal velmi prosazovat. Tento počítač se pak stále dál postupně rozvíjel, přes 286, 386, 486, pentia až do dnešní podoby. Samozřejmě se stále zdokonalovaly procesory, byly rychlejší a rychlejší, zvětšovala se velikost pevného disku od 5 Mb do 400 Gb, také velikost pamětí od 640 kb do 1 Gb a samozřejmě čím dál dokonalejší grafické karty. Lze tedy poznamenat, že během posledních 15 let šel vývoj počítačů prudce kupředu. Téměř 80% domácností má dnes doma osobní počítač. Kdo ale ví, jaké počítače budou za pár let?

Hodnocení referátu Historie počítačů

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  25. srpen 2007
  12 115×
  315 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Historie počítačů

nikolka
moc mi to pomohlo do testu
anonym
konečně jsem nalezla nějakou užitečnou stránku...=lepší než wikipedie díky moc
honza
dik moc za tento clanek je moc pekny
ivan
diky
Jakub
Bezva díky moc :)
borec jarekverny(zavináč)seznam.cz
super článek
joihilhkgg
hezký článek
kiki
dik