Monitory

Monitor vypadá na první pohled jako televize, ale jsou mezi nimi rozdíly. Z pohledu uživatele je hlavním rozdílem kvalita obrazu. Vzhledem k tomu, že se na monitor díváme z mnohem menší vzdálenosti než na televizi a musíme bez problému rozpoznat i malá písmena a body, musí být k tomu být přizpůsobena jeho obrazovka.V dnešní době musí mít monitory dostatečný počet viditelných bodů (rozlišení) a nesmí příliš unavovat oči.

Monitor je kabelem připojen ke grafické kartě, která je uvnitř počítače. Grafická karta se stará o to, aby informace přicházející z počítače dorazily do monitoru co nejrychleji a v dobré kvalitě. Ani nejlepší monitor nedokáže využít všechny své schopnosti, když je připojen k pomalé a nevýkonné grafické kartě. Pro obyčejnou práci (např. kancelářské programy) stačí 2 MB grafická karta a 15" monitor. Značně se rozšířily počítačové hry, a proto jsou na trhu k dostání výkonnější grafické karty s urychlovačemi grafických operací.

Velikosti a rozlišení:
Monitory se vyrábějí v několika velikostech a provedeních. Velikost monitoru se udává v palcích. Jeden palec ma velikost 2,54 cm. V současné době se prodávají monitory s velikostí obrazovky 14", 15", 17", 19", 20", 21" a lze narazit i na monitory větší. Platí, že čím je větší obrazovka, tím je vyšší cena. Monitory 14" a 15" jsou levnější a jsou určeny pro domácí a kancelářské použití. Monitory větší než 17" se používají především pro grafickou tvorbu.
Čím větší je monitor, tím více bodů dokáže zobrazit. Množství zobrazitelných bodů se nazývá rozlišení a udává se v počtu bodů, které monitor zobrazuje horizontálně a vertikálně. Malé, 14" monitory mívají maximální rozlišení 1024 x 768 bodů, ale vzhledem k jejich velikosti je práce s tímto rozlišením nepohodlná. V praxi se používá rozlišení 800 x 600 bodů nebo 640 x 480 bodů. Velikost maximálního rozlišení je důležitá při výběru monitoru, protože čím větší maximální rozlišení výrobce nabízí, tím lépe.

Záření monitorů:
Monitory jsou sice na rozdíl od televizorů přizpůsobeny sledování zblízka, avšak vydávají záření, které může být uživateli škodlivé. Vznikla tedy celá řada standardů a norem, které omezují záření obrazovky a škodlivé vlivy monitoru. Nejznámější je pravděpodobně Energy Star - EPA, monitory také bývají označeny značkou MPR-II, TCO-92, TCO-95 nebo Blue Angel. Normy uživateli zajišťují to, že uživateli nehrozí ze strany monitoru žádné nebezpečí újmy na zdraví. Stále však platí, že čím kratší dobu stráví uživatel před monitorem, tím menší únavě, bolesti očí či hlavy se vystavuje.

 

Hodnocení referátu Monitory

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  23. červen 2008
  10 882×
  400 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Monitory

naked martin