Počítačová hraběnka

PRVNÍ PROGRAMÁTORKA

Ada, hraběnka z Lovelace, žila v letech 1815-52 a byla dcerou známého anglického básníka lorda Byrona. Studovala matematiku, astronomii, hudbu a latinu.

V 18 letech se poprvé setkala při studiích s počítacím strojem, který sestrojil slavný matematik Charles Babbage.Analytický stroj měl být na páru a sloužit k výpočtům různých početních operací. Stroj ji tak fascinoval, že začala s Babbagem spolupracovat. Byla mimořádně matematicky nadaná a sestavovala aritmetické operace pro nový stroj. Zakódovala je do zvláštní číselné soustavy a vyděrovala do papírových štítků.

Počítací stroje jsou považovány za předchůdce dnešních počítačů. Ada z Lovelace byla tedy první počítačovou programátorkou.Široká veřejnost, ale nechtěla jejich projekt podpořit.

Babbage chtěl, aby Ada svá díla publikovala. Ta se však podepisovala pouze iniciálami, protože v té době bylo nepředstavitelé, aby žena publikovala pod svým pravým jménem.

Výsledkem toho bylo, že její práce víceméně zapadly, jako se to stalo mnohým jiným vědkyním. Její práce byla přerušena, když náhle zemřela v 37 letech. O 19 let později zemřel i Charles Babbage, aniž by své dílo dokončil. Není se nakonec čemu divit, neboť svými myšlenkami daleko předčili svou dobu.

Hodnocení referátu Počítačová hraběnka

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  13. srpen 2008
  2 942×
  185 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Počítačová hraběnka