Jules Verne

Život Julese Verna

Jules Verne se narodil 8. Února 1828 ve městě Nantes. Byl synem právníka Pierra Vernea a Sophie Allote de la Fuÿe. Byl nejstarší dítě a měl bratra a tři sestry. V roce 1834 byl poslán do penzionátu při škole, kterou vedla Paní Sambinová. O rok později nastoupil s bratrem do školy Saint-Stanislas, která byla vedena v přísném katolickém duchu. Byl velmi nadaným žákem obdržel několik ocenění, např. za zeměpis, latinu, řečtinu...

Roku 1848 odjel Jules na žádost otce do Paříže studovat práva. Zde se zamiloval do dívky. Díky tomu začal psát básně, ve kterých ji opěvoval. Rodiče dotyčné dívky však jejich vztahu nepřáli a provdali ji za jiného. Toto se projevilo v řadě Julesových děl, kde bylo mnoho dívek provdáno proti jejich vůli.

Roku 1848 se definitivně usadil v Paříži. Nastěhoval se do nájemního bytu, který sdílel s Édouardem Bonamym, který byl stejně jako on student a pocházel také z Nantes. Do Paříže přijel Verne v době vrcholící únorové revoluce 1848, kdy se v ulicích stavěly barikády. Své dojmy popisoval v dopisech domů.

Podle jeho vlastních slov ho v jeho tvorbě nejvíce ovlivnil Viktor Hugo.

Později psal svým rodičům o své špatné finanční situaci. V roce 1849 byl pozván do zbraně. To se mu moc nelíbilo a tak projevil svůj antimilitaristický (=hnutí odmítající válku a zbrojení) postoj, který jej až do konce života neopustil.
Aby se Verne uživil, dával hodiny a pracoval u svého kamaráda. Od této doby začalo také Vernovo špatné zdraví.

Jelikož měl málo peněz, část hladověl. Což způsobilo problémy se zažíváním a žaludkem. K tomu měl dědičné předpoklady k žaludečním obtížím a hlavně pro patologickou bulimii. Dále byl postižen paralýzou obličejových nervů, kterou si za svůj život prodělal celkem čtyři-krát. Avšak i přes své zdravotní potíže úspěšně složil zkoušky, a následně se mohl stát advokátem.

Roku 1857 se oženil s Honorií Morelovou (1830-1910), která měla dvě dcery. Spolu měli syna Michaela, který po Vernově smrti dopsal některá jeho díla.

Verne se rozhodl investovat na burze a obchodovat s akciemi, protože si byl vědom toho, že ho psaní natrvalo neuživí. Jules hodně cestoval a některé ze svých cest popsal ve svých románech. Navštívil např. Anglii, Skotsko, Skandinávii, USA, severní Afriku, Nizozemsko, Německo a Dánsko.

Jules Verne zemřel 24.března 1905 v Amiensu.

Literární kariéra

Již v mládí se Verne pokoušel o literární činnost. Psal různé básně, povídky, divadelní hry, ovšem bez většího úspěchu. Díky svým návštěvám různých literárních salonků v Paříži se dostal do kontaktu s Alexandrem Dumasem. Díky němu vyšla jeho divadelní hra Les Pailles rompues. V roce 1851 se seznámil s šéfredaktorem časopisu Musée des familles, který mu vydal několik povídek. V této době je také angažován jako sekretář v divadle, ale nedostával plat, odměnou mu bylo pouze to, že byly uváděny jeho hry, často ve spolupráci s Michelem Carré. Až do r. 1855 byl velice plodným dramatikem.

Postupně se nadchl pro vědu a geografii. Díky tomu se začal zajímat i o nový literární žánr - cestopisy.

V roce 1862 se seznámil s nakladatelem Pierrem Julesem Hetzelm, který vydal jeho dobrodružný román Pět neděl v balóně. Ten měl tak obrovský úspěch, že nakladatel nabídl Verneovi exkluzivní smlouvu na dvacet let, v níž se Verne zavázal napsat dva svazky ročně. Tato smlouva ho finančně zajistila a umožnila mu živit se pouze psaním. Tento nakladatel také vymyslel souhrnný název pro Vernova díla a to: Podivuhodné cesty.

Významná díla

  • Dvacet tisíc mil pod mořem
  • Cesta do středu Země
  • Ze Země na Měsíc
  • Cesta kolem světa za osmdesát dní
  • Tajuplný ostrov
  • Patnáctiletý kapitán
  • Ocelové město
  • Dva roky prázdnin
  • a mnoho dalších (za svůj život napsal přes 60 děl)

Hodnocení referátu Jules Verne

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  18. květen 2018
  5 340×
  604 slov

Komentáře k referátu Jules Verne

sad
:cool
vivi