Článek: Bob Dylan, nebo Šabtaj Zisl Ben Avraham?

1. muzikant, který dostal Nobelovu cenu za literaturu

Světem se prohnala velká novina: Ve čtvrtek 13. října dostal americký písničkář, umělec a hudebník Bob Dylan Nobelovu cenu za literaturu.

Doufám, že snad každý ví něco málo o Bobu Dylanovi. Nejdůležitější informace o něm jsou snad tyto: Bob Dylan, tehdy ještě Robert Allen Zimmerman, se narodil 24. května 1941. Letos tedy slavil 75. narozeniny. Ve světě hudby se objevuje přes padesát let a za tu dobu napsal 500 písní a prodal přes 50 milionů kopií svých alb. Dylan je rovněž uznávaným literátem, získal jako první rockový hudebník v historii Pulitzerovu cenu, hrál rovněž v několika filmech.

Jak se stalo, že tento známý písničkář dostal Nobelovu cenu za literaturu?

Rozhodla o tom porota Švédské Akademie; Dylan dostal cenu za své texty písní. Tím se stal prvním muzikantem, který takovou cenu dostal. Sarah Daniusová ze Švédské Akademie odůvodnila rozhodnutí poroty podle mne docela smysluplně:

„Když se podíváte zpátky o pět tisíc let, objevíte Homéra a Sapfó. Psali poetické texty, které byly určené k přednesu. To samé platí o Bobu Dylanovi. Pořád čteme Homéra a Sapfó a baví nás.“

Pěkně vysvětleno! Když už nevíme co říct, odkážeme na historii. Je pravdou, že Dylan má velký literární rozhled. Údajně se vyzná jak v Bibli, tak v novodobých dílech. Není pochyb, že Bob Dylan je jednou z největších žijících kulturních veličin vůbec, ale o tom, zda je jeho nové ocenění zcela zasloužené, nepanuje úplná shoda. Například spisovatelka Jodi Picoultová napsala:

„Znamená to, že já mohu dostat (hudební) cenu Grammy?“

Promluvila snad závist? Naštěstí byli také slavní spisovatelé, kteří to Dylanovi upřímně přáli a pogratulovali mu. Například Stephen King, Joyce Carol Oatsová a Salman Rushdie, který prohlásil spokojeně mediím, že

„Bob Dylan je geniálním dědicem bardské tradice.“

Jak to tedy je? Přetváří se tím jeho texty na velkou literaturu? Připomíná je muzika opravdu Homérovi verše? Zařazuje se tímto po bok velikánů T.S Eliota nebo G.G.Márqueze? Ať už je to jak chce jeho práce je pro mnohé velká inspirace. Dylan na pódiu pořád zpívá s přesvědčivým imperativem a vyzařuje prorockou tajemnost. My mu tímto také velice gratulujeme a dodatečně přejeme všechno nejlepší.

Hodnocení slohové práce Článek: Bob Dylan, nebo Šabtaj Zisl Ben Avraham?

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  Lea Kreisingerová
  27. říjen 2016
  4 709×
  363 slov

Komentáře ke slohové práci Článek: Bob Dylan, nebo Šabtaj Zisl Ben Avraham?