Sestavení papírového draka (popis pracovního postupu)

Výroba papírového draka, patří již skoro k tradiční činnosti podzimních dní. Nádherně zbarvené stromy a vítr, který mává s větvemi přímo svádí k tomu, vyrobit si draka.

Na výrobu klasického papírového draka budeme potřebovat dvě laťky ze dřeva (občas postačí i několik špejlí), papír, pastelky, vodové barvy, fixy, krepový papír, tenký provázek, lepidlo, silnější provázek a nůžky.

Dřevěné laťky (popř. špejle), které budou tvořit kostru draka uřízneme v poměru 3:2. Kratší laťku přiložíme na laťku delší a svážeme provázkem, nebo oblepíme izolepou do tvaru kříže. Přes obvod napneme špagátek tak, aby se laťky neprohýbaly a aby byl provázek napnutý. (Provázky můžeme přichytit izolepou nebo na laťky udělat menší zářezy, aby nám neklouzali nahoru a dolů.) Tuto kostru obkreslíme na papír s přesahem asi tak 2-3 cm. Obkreslený tvar draka vystřihneme a dobarvíme pastelkami, vodovými barvami, fixami nebo je můžeme ozdobit i jinak (např. flitry nebo barevným papírem). Musíme pamatovat také na to, že takto vyrobený drak by neměl být příliš velký, protože s velikostí roste i váha našeho draka (proto je nejlepší si draka ozdobit spíše jen krepovým papírem a pastelkami popř. vodovými barvami. Naprosto nevhodné jsou temperové barvy.) Přesah papíru ohneme, potřeme lepidlem a přelepíme přes kostru z provázku. (Můžeme jej také přichytit izolepou.)

Papír necháme zaschnout a můžeme se pustit do výroby ocasu draka. Na provázek navážeme ozdoby z krepového papíru, které skládáme do harmoniky nebo můžeme jen krepový papír vystřihnutý do tvaru podlouhlého obdélníku svázat uprostřed, můžeme ho ale jen vystřihnout například do tvaru mašličky, srdíčka, květiny či jiného geometrického tvaru. Na provázku by od sebe měly být ozdoby odděleny asi tak s 20 cm odstupem.

Nyní se pustíme do připevnění lanka na kterém bude náš papírový drak létat. Ustřihneme si 4 menší provázky o délce přibližně 20cm (možná i víc) a každý připevníme na jeden roh našeho draka. Konce provázků, které nám nyní volně visí, spojíme na konci dohromady a připevníme k nim zbytek provázku, který si na konec omotáme kolem klacíku, ruličky od toaletního papíru a nebo si můžeme jednoduše koupit již namotaný provázek speciálně pro tento účel. Aby vám drak dobře létal, měl by provázek směřovat k zemi pod úhlem asi 90°. Nakonec už stačí jen vydat se s naším novým, krásným drakem na kopec a vyzkoušet si jak nám bude létat.

Hodnocení slohové práce Sestavení papírového draka (popis pracovního postupu)

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  Klarisa
  15. prosinec 2013
  22 402×
  381 slov

Komentáře ke slohové práci Sestavení papírového draka (popis pracovního postupu)