Honoré de Balzac

Honoré de Balzac, se narodil 20. 5. 1789 a zemřel 18. 8. 1850, byl to francouzský romanopisec; zakladatel moderního románu.

Po úvodních dobrodružných tzv. černých románech napsal historický román Poslední Šuani, který se stal součástí rozsáhlého románového cyklu Lidská komedie, komplexně zobrazujícího mašinérii společnosti, kde o všech mravních hodnotách rozhodují peníze. V předmluvě k Lidské komedii, jež se stala manifestem realismu, se odvolává na nové vědecké objevy, které výrazně ovlivnily tvář světa; lidská společnost je rozdělena podle prostředí, které formuje povahu každého jedince. Základem Lidské komedie, dělené na jednotlivé studie, je trilogie Otec Goriot, Ztracené iluze a Lesk a bída kurtizán.

Na její hlavní příběhy volně navazují další romány zaměřené na pozdější životní etapy hlavních hrdinů. Balzakovo dílo výstižně zachycuje společnost v celé její souvislosti a dává nahlédnout do její vnitřní logiky a skrytého smyslu. Další romány: Evženie Grandetová, Šagrénová kůže, Venkované, Venkovský lékař, Hledání absolutna, Lilie v údolí, Stará panna, Temná událost, Historie třinácti, Dívka se zlatýma očima a jiné.

Hodnocení životopisu Honoré de Balzac

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  4 845×
  161 slov

Komentáře k životopisu Honoré de Balzac