Ludwig Van Beethoven

Ludwig Van Beethoven (*1770-†1827)se narodil v Bonnu 17. 12 1770, kde také vyrůstal. Když mu zemřela matka, musel zůstat doma a sám vychovávat své sourozence, o které se nemohl starat jeho otec (Joann), protože byl pijan a chtěl využít jeho výrazné hudební nadání a udělat z něj po Mozartově vzoru zázračné dítě. Probouzel ho i v noci, aby cvičil a hrál. Jen tak tak,že se mu hudba nezošklivila. I penzi přebíral on, aby ji otec nepropil.
Ač se Ludwigovi v Bonnu dostalo jen toho nejzákladnějšího vzdělání, se naštěstí dostal do Vídně,kde ho hudebně vzdělávali: J. Heydn, J. Schenk, A. Salieri.
Pořádal koncerty v mnoha městech Evropy (mimo jiné v roce 1796 navštívil i Prahu). Jakmile začal ztrácet sluch, což bylo v jeho 26 letech přestal koncertovat a věnoval se pouze hudební tvorbě.
Na rozdíl od Haydna, který tvořil bez zábran, a Mozarta, který byl ve svém nevyčerpatelném tvoření veden intuicí, Beethoven svá díla dlouho promýšlel a častokrát měnil.
Ludwig Van Beethoven je autorem 9 symfonií. Hlavním inspiračním zdrojem se mu staly osobní prožitky a ideály svobodného umělce.
Koncem roku 1826, právě při pobytu na venkově, onemocněl zánětem pohrudnice v důsledku nachlazení z neopatrnosti. Přidružila se choroba jater. Těžce nemocný Beethoven umírá dne 26.března 1827. Přišla se s ním rozloučit celá Vídeň. Bylo nutno povolat vojsko, aby udrželo pořádek, jinak by se byl dvacetitisícový průvod nepohnul kupředu.

Hodnocení životopisu Ludwig Van Beethoven

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  23. květen 2008
  6 461×
  231 slov

Komentáře k životopisu Ludwig Van Beethoven

natka353
suprově krátké