Thomas Alva Edison

* 11. 2. 1847 Milan Ohio
+ 18. 11. 1931 (bohužel nevim kde)

Kde se narodil?
Thomas Alva Edison, přezdívaný jako Al, se narodil 11. Února roku 1847 v Milanu ve státě Ohio. Milan byl důležitým a rušným lodním přístavem, až do doby, dokud do Ohia nezavedli železnici. Ta bohužel minula Milan a obchody ve městě začali rychle upadat. Edisonův otec se tedy rozhodl přestěhovat do přístavu Huron v Michiganu za vidinou lepších výdělků, avšak ani zde se mu po práci v dřevařských závodech, firmě na pozemkové odhady a farmaření nepodařilo dosáhnout kýžených výdělků. Alvovi bylo necelých sedm let.

Jaké měl vzdělání?
Školní docházka netrvala malému Edisonovi dlouho - místo toho jej matka, studovaná učitelka, učila doma. Organizovala jednotlivé hodiny a vytvořila pro svého mladého experimentátora rozšiřující program čtení. Čtení bylo právě to co mladík miloval. Zejména pak četbu jakkoli se týkající vědy nebo zpráv ze světa. Al vedl v Huronu rušný život. Inspirován čtením, prováděl chemické experimenty a při různých studiích mechaniky se přidával ke svým starším kamarádům. Thomasovy údajné projekty z mládí zahrnovaly například miniatury parní pili a železnice.
Okolo 14 let Edison přišel na to, že jeho sluch se stále více zhoršuje. Jeho hluchota byla přičítána různým věcem, ale pravděpodobně byla způsobena nemocemi v dětství a záněty středního ucha, které byly takřka na denním pořádku. Nicméně v době, kdy antibiotika nebo penicilin na léčbu nemocí či infekcí ještě nebyly známi, byla hluchota dosti běžnou nemocí dokonce i u mladých lidí. Edison se s handicapem smířil a interpretoval svou nemoc jako jakousi výhodu. Říkával: "... nedoslýchavost mi umožňuje pracovat s menším rozptylováním, a nerušen vnějšími zvuky, hluboce spát".

Jak začala jeho kariéra?
Jako mládežník byl Edison velmi průbojný a navzdory jeho problémům se sluchem reagoval na jakékoliv nové pracovní příležitosti, které mu byly nabídnuty. V přístavu Huron otevřel dva stánky s prodejem novin a magazínů a najal si dva chlapce na jejich chod. Po šest měsíců v roce 1862 dokonce s pomocí svého přítele, průvodčího, tiskl své noviny Weekly Herald v prostoru zavazadlového vozu.
Některé Edisonovy výdělky z rozmanitých obchodů padly na výstavbu malé laboratoře, také v zavazadlovém voze, který si pronajal. Lahve, baterie a odměrné válce zdobili jeho kvetoucí laboratoř až do doby, kdy jedním ze svých pokusů s fosforem vyhodil vagón do povětří. Průvodčí ho po tomto incidentu se zavazadlovým vozem nechal vystoupit na další zastávce i s tiskařským strojem a laboratoří. Edison si ovšem místo u dráhy zachoval. Jeho život nabral nečekaných změn v té chvíli, když před jedoucím nákladním vlakem zachránil syna přednosty stanice. Velkorysý otec nabídl Edisonovi odplatu ve formě zkušeností železničního telegrafisty. Tímto Al ve svých šestnácti letech začal svou novou kariéru. Kariéru telegrafního operátora. Práce vyžadovala velmi rychlé přemýšlení a ostré reflexy, pro převod kódů na slova a zpět. Toto místo bylo velmi prestižní záležitostí, nemluvě o výši pobírané mzdy.

Jak změnil telegraf Edisonovi život?
Jízdami po železnici se Alva naučil mnoho věcí o nových technologiích v telegrafii. Morseův telegraf, patentovaný v roce 1840, byl v 19. století ekvivalentní dnešnímu Internetu a Edison se stejně jako dnešní mladíci chtěl dozvědět vše co mohl o této dobové "informační dálnici". Telegrafy v té době byly jediným spojením mezi městy a v mnoha ohledech byly stěžejními informačními médii ve světě kde Edison vyrůstal. Existence předních novinových vydavatelství přímo závisela na zprávách získaných právě přes telegrafní dráty z informačních středisek.
Další 4 roky Edison cestoval po jihu a středozápadu jako potulný telegrafista, který pracuje tam, kde se právě ocitá a nikde se neusidluje na jednom místě na delší dobu než je nezbytně nutné.
Tehdejší telegrafisté však pouze nepřijímali a neodesílali kódované zprávy, museli se starat i o permanentní funkčnost přístroje. A právě toto dalo Edisonovi nejvíce zkušeností ohledně elektřiny. Věděl, jak zapojovat jednotlivé obvody, jak pracují baterie a naučil se vše o elektromagnetismu. Praktické zkušenosti podpořili vědcovo úsilí ve vynalézání a daly impuls k dalšímu bádání.

Jaký byl jeho první patent?
V Bostonu roku 1858 nechal Edison poprvé patentovat svůj vynález - volební nahrávač pro Massachusettskou státní legislativu. Zjistil ale, že politici neměli zájem o zrychlení jejich volebního procesu tak nechtěli jeho stroj používat. Nenechal se odradit a později vtipně poznamenal, že takovéto zkušenosti ho vedou k tomu, aby nevynalézal cokoli co lidé nechtějí. Sám říkal: "Každý špatný pokus puštěný z hlavy je krok kupředu".

Jak skončil se svou kariérou?
O dva roky později (1871) započal stavbu továrny s laboratoří v Newarku v New Jersey. Newark byl v té době znám pro svou komunitu výborných mechaniků, přesně takových lidí, které Edison potřeboval na stavbu dílů svého nového telegrafu. Ve stejném roce se oženil s Mary Stillwelovou - jeho pracovnicí na obchodech v Newarku.
V roce 1874 měl Edison první velký peněžní úspěch s duplexním telegrafním automatem. Byla to možnost jak posílat více než jednu zprávu v po samostatném drátu, v tomto případě dvě zprávy opačného směru zárověn. Telegrafní společnosti byly po takovémto stroji přímo dychtiví, protože jim to dovolovalo posílat více zpráv po méně vodičích, zvyšujíce tak profit, zatímco náklady na vedení se zmenšovaly. Edison podepsal cenově velmi výhodný kontrakt s Western Union, sebral peníze a odjel do New Jersey na venkov, kde postavil komplex laboratoří v Menlo Parku. Zemřel 18. listopadu roku 1931. Během svého života si nechal patentovat více než tisíc vynálezů z nichž za zmínku stojí tyto.

sčítač hlasů - 1848
tiskací telegraf - 1869
psací stroj - 1871
duplexní telegraf - 1875
uhlíkový reostat - 1876
rozmnožovací stroj - 1877
fonograf - 1877
mikrofon - 1878
žárovka - 1879
první el. dynamo - 1881
pojistka - 1885
kinematograf - 1891
el. akumulátor - 1900
vrtulník - 1908

Hodnocení životopisu Thomas Alva Edison

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  4 568×
  894 slov

Komentáře k životopisu Thomas Alva Edison

Zdeněk Král
Životopis je zajímavý, ale je tam strašně moc hrubých chyb! Opravte to někdo, proboha!
anna kolářová powerpuff.girls(zavináč)seznam.cz
a kdo tonto zivotopis napsal by mne zajimalo .....?