Angličtina

Angličtina je západogermánký jazyk, kterým se nejprve mluvilo v Anglii, nyní je to ale jeden z nejrozšířenějších jazyků na světě. Angličtina je nyní mateřštinou pro spoustu významných zemí, a to především pro Velkou Británii, Irsko, Spojené státy americké, Kanadu, Austrálii nebo Nový Zéland. Právě proto angličtina představuje třetí nejrozřířenější mateřský jazyk na světě, hned po čínštině a španělštině jí používá nejvíce lidí jako první jazyk. Ještě více lidí se ale učí angličtinu jako druhý jazyk a používá ji jako dorozumívací prostředek.

Základy angličtiny byly do Anglie přivezeny germánskými osadníky zhruba do 5. století. Slova anglického jazyka pochází původně z latiny, byla ale ovlivněná i starou severštinou, která se do Británie dostala při vikingské invazi v 8. a 9. století. Stejně tak bylo spousta slov přejato z normanské francouzštiny během normanského dobytí Anglie v 11. století. Během 15. století byla výslovnost jazyka částečně pozměněna a londýnský dialekt se začal používat v administrativě. Navíc byl zahájen knihtisk v angličtině, mimo jiné také během života spisovatele Williama Shakespeara, což napomohlo standardizaci a zúřednění jazyka. Díky kolonizaci a dalším rozsáhlým vlivům Velké Británie mezi 16. stoletím a první polovinou 20. století se angličtina rozšířila i do dalších důležitých velmocí. Další expanze jazyka během druhé poloviny 20. století je pak připisováno Spojeným státům americkým, jelikož právě ty byly od druhé světové války považovány jako světová velmoc a měly velký ekonomický i kulturní vliv. Angličtina se tak postupně stala hlavním mezinárodním jazykem.

Moderní angličtina, často popisovaná jako první světová lingva franca, je dnes nejdůležitějším jazykem na světě v oblastech komunikací, vědy, IT , diplomacie nebo businessu. Asi miliarda lidí se naučila alespoň základy tohoto jazyka. Angličtina je zkrátka jazyk, který se stává součástí každodenního života většiny z nás. Ať už jste student toužící cestovat po světě něbo jen prostý uživatel internetu, na angličtinu narazíte snadno a její znalost se vám bude určitě hodit. Skvělé informace o jazykových školách najdete například na http://www.esl-jazykovky.cz, o jazykových pobytech v zahraničí zase najdete podrobnosti zde. Díky angličtině se vám otevře spousta nových možností, nejen že se vám znalost tohoto jazyka bude skvěle vyjímat na životopise, ale vy sami pak budete mít mnohem větší šanci vytvořit nová přátelství s cizinci a poznat nové kultury.

Studium angličtiny je lehčí než studium mnoha jiných jazyků. Anglická mluvnice je dost podobná ostatním germánským jazykům, proto by vám například znalost němčiny mohla studium usnadnit. Nejjednodušší je, pokud se jazyk začnete učit již od dětství, dětský mozek totiž vstřebá informace mnohem rychleji než mozek dospělý. Navíc existuje spousta jazykových pobytů v zahraničí pro děti a mládež, více informací neleznete třeba zde. Studium angličtiny pro vás zkrátka bude výhodnou investicí, která se vám mnohonásobně vrátí zpět.

Hodnocení referátu Angličtina

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  Tereza Kaplanová
  28. prosinec 2012
  7 009×
  443 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Angličtina

L (seš ty)