Měsíc

Měsíc je přirozenou družicí Země.Obíhá po elipsové dráze kolem Země a současně s ní obíhá kolem Slunce.Podobně jako Země se i Měsíc otáčí okolo své osy.

Jedno otočení Měsíce okolo své osy trvá právě tak dlouho jako jeho oběh kolem Země,zhruba 28 dní.Někdy můžeme vidět Měsíc na obloze jako svítící těleso. Ale to je způsobeno odrážením slunečního světla.

V roce 1969 přistála na Měsíci kosmická loď Apollo a američtí astronauté poprvé stanuli na povrchu Měsíce.Uviděli pustou krajinu pokrytou kameny a prachem.

Měsíc nemá téměř žádný plynný obal,proto je vystaven silnému ozařování Sluncem i vesmírnému chladu.Měsíční den trvá 14 pozemských dní,kdy se povrchozářený Sluncem rozpálí na 800°C a pak následuje stejně dlouhá měsíční noc,kdy se teplota během několika minut sníží na 70°C.Povrch Měsíce je bombardován meteority všech možných rozměrů a hmotností,které na jeho povrchu vytvářejí sníženiny zvané též krátery.Meteority jsou kamenná nebo železná tělesa dopadajícína Měsíc z vesmírného prostoru.

Na Zemi,která na rozdíl od Měsíce je chráněna vzduchovým obalem,dopadají jen největší meteority.Ostatní jako meteory shoří ve vzduchovém obal.Při výzkumu Měsíce značně pomohly umělé družice,které jsou vynášeny do Vesmíru raketami.

Hodnocení referátu Měsíc

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  23. květen 2008
  11 164×
  199 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Měsíc

O_O
děkuju za pomoc
Anička
Anna
Bylo to v poho a napsala jsem i referát takže okkkkkkk!
Petrik
Super pomoch mi s referátem
Helenka
anonym
referát se mi do školy hodil moc děkuji :)
neznámé
Je to super. Moc mě to pomohlo do mého referátu (musela jsem vybrat nejpodstatnější) ale moc díky.
tereza terda.mbk(zavináč)seznam.cz
to je vazne super moc semi to libi meli byste takovych clanku udelat víc a obrázky taky .... hned du zapnout tiskárnu