Hadi

KOSTRA: skládá se z lebky, páteře(obratlů), žeber a u některých hadů pozůstatky pánevního pletence. Ohebnost páteře je dána vysokým počtem obratlů. Ke každému krčnímu a hrudnímu obratli je připojen pár žeber, které se mohou roztáhnout

KŮŽE: kůže většiny hadů nepropouští vodu. Účinně zabraňuje vysychání těla. Kůži tvoří tři vrstvy. Vnitřní vrstva obsahuje pigmentové buňky, je nejtlustší. Střední, velmi tenká část se skládá z buněk, které rostou a dělí se. Vnější, pevnou vrstvu buněk.
Prvním krokem ke svlékání je vyloučení tekutiny mezi starou a novou vrstvou pokožky. Zbarvení hadů zmatní a oči se mléčně zkalí. Mladí hadi se svlékají častěji než dospělí. Kůži svlékají vcelku.

VELIKOST: od 15 cm až po 9 metrů. Největší had je Krajta mřížkovaná a na druhém místě je Anakonda velká. Největším jedovatým hadem je Kobra královská(až 5,6 m) a po ní je čtyřmetrová Mamba černá a stejně dlouhý Taipan velký.
Nejmenší hadi jsou Slepáci a Slepani. Slepák květinový bývá menší než 15 cm a slepani rodu Leptotyphlops dorůstají pouze 8-10 cm délky.

POHYB:1)Pásový posun-had se pomalu posunuje po břiše pomocí vln svalových stahů,jež posouvají břišní štítky dozadu a nad zemí zase dopředu.
2)Boční vlnění-nejčastější pohyb. Hadi se zapírají o kameny, rostliny nebo o drobné nerovnosti.
3)Červovitý pohyb-tuto techniku používají hadi v úzkých prostorách. Pohyb spočívá ve smrštění zadní části těla a jeho přitažení za vysunutou hlavou.
4)Kráčení do strany-na klouzavých površích. Had přitom směřuje diagonálně do strany, opírá se o písek co největší plochou dvou čtvrtin těla a zbylé dvě čtvrtiny přenáší dopředu k dalším opěrným plochám. Opěrné a přenášené části těla se střídají jako při chůzi.

ZRAK:tři typy zorniček-kruhová(užovky,mamby,kobry)
-vertikální(hroznýši,zmije,chřestýši)
-horizontální(bičovky)

ČICH:hadi mají nozdry, které jsou prostřednictvím čichové sliznice propojené s čichovým lalokem mozku. Jsou vybaveni JACOBSONOVÝM ORGÁNEM, který je tvořen dvěma jamkami na patře hadí tlamy, do nichž zasahuje rozdvojená špička jazyka.

SLUCH:hadi nemají vnější ucho, pozůstatky středního se zachovaly ve formě malé kostičky, třmínku, který přenáší vibrace do vnitřního ucha. Aby je had byl schopen zachytit, musí mít dolní čelist v kontaktu s půdou.

TEPLOČIVNÝ ORGÁN:hroznýši,krajty a chřestýši. Hroznýši mají jamky mezi šupinami lemujícími tlamu, u krajt jsou uvnitř těchto šupin. Chřestýši mají jeden pár mezi očima a nozdrami. U všech druhů jsou jamky vystlané vrstvou buněk, která obsahuje množství termoreceptorů, každá z nich má své vlastní spojení s mozkem. Díky receptorům mohou hadi vnímat i nepatrné rozdíly teplot, jaké způsobují teplokrevní živočichové. A umožňují hadům vnímat tepelné rozdíly menší než 0,2°C.

TYPY KOŘISTI:vejce(vejcožrout africký), slimáci a hlemýždi(šnekožrout), myši, potkani, kuřata, křečci, ryby, králíci, morčata, ještěrky, chameleoni, mládě gazely...kajmany, hady, ptáky, žáby..

Hodnocení referátu Hadi

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  7. srpen 2008
  5 380×
  452 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Hadi

1
lenka cz Lenka.Czudkova(zavináč)seznam.cz
prosim vas nikde nemužu najit podrobné vysvětlení jaky je rozdíl mezi krajtou a hroznyšem a ja sama to trochu nemužu rozpoznat ten kdo by věděl prosím o napsani na muj email :Lenka.Czudkova@seznam.cz předem děkuji :