Interupce

Interupce (česky potrat) je umělé přerušení těhotenství,které je u nás povoleno zákonem max. do 12.týdne věku plodu.Za určitých podmínek je tedy u nás (ne všude je to běžné,např. v sousedním Polsku a v některých státech USA je provádění potratu zakázáno) legální.U dívek do 16 let je potřeba souhlas rodičů, u dívek 16-18 let jim tento zákrok musí být alespoň oznámen.
Interupce se většinou provádí na žádost ženy,mezi nejčastější důvody patří zdravotní stav a věk,dále finanční situace,tlak rodiny nebo partnera.Někdy je důvodem k interupci i zjištěné poškození plodu.
Já si ale myslím,že potrat by se měl provádět jen v nutných případech,rozhodně by se neměl používat jako pozdní antikoncepce.Důvodem by měl být pouze
a)zdravotní stav b)příliš nízký nebo vysoký věk c)těžké a nenapravitelné poškození plodu d)neřešitelná životní situace.Dále bych chtěla podotknout,že nejdůležitější je prevence - správná antikoncepce.Nikomu určitě neohrozí jeho rozpočet jeden kondom,který početí spolehlivě zabrání.
Samozřejmě,když se toto náhodou stane 16-ti leté dívce,která nemá věk,finance ani zodpovědnost,chce dostudovat a není na to připravená,je možná lepší přistoupit k potratu.Existuje ale i řešení,které se nijak moc nevyužívá-totiž anonymní porod a dání dítěte po porodu k adopci . Vyřeší se tak nejen starosti té ženy,ale třeba i páru,který vlastní děti mít nemůže a chtěl by si osvojit miminko,jenže malých dětí vhodných k adopci je stále málo a šance k jejich osvojení není moc velká.
Problém potratů spočívá i v tom,že může zanechat zdravotní následky na celý život a přestože se o těchto případech moc neví,není jich zrovna málo.Žena za svou nerozvážnost v mladí může platit celý život třeba tím,že až bude chtít ve vhodný čas dítě,zjistí,že díky interupci už dítě mít nemůže.Anebo může,ale nevyhne se problémům (např.rizikové těhotenství).Proto je lepší věci promyslet a důsledně myslet na prevenci.Neboť i když žena potrat fyzicky zvládne,zůstane,jak nyní přiznávají ženy po interupci,šrám na celý život,možné psychické problémy a zábrany.
Navíc nikdo nemá právo upírat tomu malému dítěti právo na život,možnost být…Pořád je to vražda,ať jakkoli omluvitelná.Potrat nikdy neznamená dobrou volbu. V některých případech jen nutnou.
Takže,interupce ANO,ale jen ve výjimečných případech.Pro úplný zákaz ale nejsem, protože by přivodil množství potratů nelegálních a nebezpečných. Co se dá dělat –potraty byly ,jsou a budou.Ale smutné je,že jim lze snadno zabránit.Klesající křivka provedených interupcí svědčí o větší informovanosti. Přesto je stále na místě upozorňovat na nechtěné těhotenství jen kvůli zanedbané ochraně ,v jediné vteřině se může to,co má být nádherná událost pro oba rodiče,zvrhnout v noční můru. Tak to nemá být.Z těhotenství se mají oba rodiče radovat a na dítě se těšit. Nechtěné těhotenství je patová situace,potrat je smrt ,ale dítě vyrůstající v atmosféře napětí a výčitek,že se vůbec narodilo , to nemá o moc lepší.A přitom není tak těžké této situaci předejít.Jen mít alespoň tu základní zodpovědnost a uvědomovat si důsledky.

Hodnocení referátu Interupce

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  6. listopad 2007
  6 203×
  513 slov

Komentáře k referátu Interupce

ahoj, já jen že interrupce se píše se dvěma "r"