Kudlanky

Kudlanky se vyskytují všude v teplých oblastech světa, zvláště v tropech, které jsou domovem převážně většiny z celkem 1800 druhů. V oblasti, kde jsou rozšířeny, jsou kudlanky v suchých pouštních krajinách, na horských loukách, v afrických savanách i vlhkých tropických pralesích .Dorůstají 1,5 – 30 cm.
Kudlanky svou kořist nevyhledávají. Místo toho se na vhodném místě dobře zamaskují, takže připomínají část nějakého listu nebo stébla, a trpělivě vyčkávají.
Když se přiblíží vhodná kořist na dosah, kudlanka bleskurychle vyrazí a předními končetinami se jí zmocní. Každý pokus oběti o útěk je marný.
Končetiny kudlanky jsou totiž vybaveny na vnitřních stranách řadou ostnnů, kterými si polapenou kořist snadno udrží. Než začne kořist požírat, ukousne jí hlavu, aby se nehýbala. Potravou jsou jim brouci, cvrčci, sarančat a spousta jiného hmyzu včetně vlastních partnerů (manželský kanibalismus). Velké pralesní druhy dokonce loví žáby a menší ptáky. Kudlanky mají ve svých předních loupeživých končetinách tak velkou sílu, že kdyby žila (podle oborníků) kudlanka tak velká jako je dospělá kočka, člověk by proti ní neměl jedinou šanci.
Námluvy kudlanek jsou proslulé, a že samička samci během páření ukousne hlavu, je všeobecně známo. Tento kanibalský zvyk byl objeven na základě pozorování v zajetí a dlouho byl považován za normální jev, který je s rozmnožováním tohoto hmyzu spojen. V poslední době byl však tento názor poopraven. Novější výzkumy totiž naznačují, že u kudlanek žijících ve volné přírodě dochází k tomuto jednání mnohem méně než u jediců chovaných v zajetí. Po páření naklade samička vajíčka do charakteristické pěnovité hmoty, která se tvoří ve zvláštních žlázách ústících na zadečku. Zaschlá hmota tvoří ovánou schránku zvanou kokon. Kokon je většinou upevněn na větvičkách, na telegrafních sloupech,plotech…
Některé druhy zahrabávají, kvůli lepší ochraně ,vajíčka do země.
Malé kudlanky se rozptýlý po okolí okamžitě jak vylezou z jednotlivých komůrek kokonu. Měří sotva 3 mm. K dospělosti je čeká ještě několik svlékání, a tím tak oddělení do jednotlivých stádiíí tzv. instarů.
Kudlanky mají celou řadu nepřátel, hlavně ptáky. Při napadení se brání předními končetinami. Menší druhy kudlanek, které nejsou schopni s nepřátelem ‘‘bojovat‘‘, roztáhnou prudce p. končetiny a pestrá křídla se skvrnami připomínajícimi oči. Kudlanky mají dokonalé mimikry- svou barvou a tvarem připomínají stébla trávy, větvičky…

Chov kudlanek v zajetí:
kudlanky patří k vděčným chovancům. Musíme je chovat odděleně, protože dochází již ke zmiňovanému kanibalismu. Nejsou náročné na prostor – stačí jim prostor 3 krát větší než je kudlaka, proto 3-5 láhev od okurek je zcela postačující. Do láhve umístíme několik větviček. Kudlanky krmíme jednou za několik dní (nepřekrmujeme). Potravou jí jsou v letním období pavouci, mouchy, brouci… a dokonce i vosy.
Kudlanka píchnutá vosím žihadlem přežije, ale většinou její dokonalá lovecká taktika toto nedopouští.
V zimním období je krmíme cvrčky nabízenými v teraprodejnách.
Co se týče možnosti koupě tohoto atraktivního hmyzu není žádný problém.
Lze je zakoupit např. na teraristických burzách (konají se každý měsíc v různých městech ČR) nebo přes inzerát např. v chovatelském časopise Fauna, kde je pokaždé několik nabídek. Ceny jsou různé (od 20 kč za 1.instar a výše). V nabídce se objevují převážně druhy rodu Sphromantis- viridis, gastrica, centralis, Tenodera sinensis,Hierodula spp., Stagmomantis carolina, Creobroter pictipennis, či Mantis religiosa, která se vyskytuje i na našem území – Pálava.
Páření často končí smrtí samce, a proto před pářením samičku řádně nakrmte, a pak teprve připuste samečka (a to nejdříve 14 dní po svleku).Jestliže se nespáří do 24 hodin, opakujte pokus cca o týden později. Samička naklade 1-4 kokony, které obsahují 30 –300 vajíček, z kterých se za 5-6 týdnů líhnou nymfy(1. instar). Vše probíhá při teplotě 23-30 st.cel.
Kokon občas porosíme.
Kudlanky opravdu patří k nenáročným chovanců a extraordinerním živočichům, jejichž život může pozorovat i doma.

Kudlanky:
Třída-hmyz
Řád-kudlanky
Čeleď-kudlankovití
Rod-různé
Druh-různé

Hodnocení referátu Kudlanky

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  9. prosinec 2007
  3 813×
  621 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Kudlanky