Šimpanzi

Řád :primáti Čeleď:lidoopi Rod a druh : Pan troglodytes

Ze všech zvířat je šimpanz člověku nejbližší.Nijak proto nepřekvapuje , že má s námi některé společné vlastnosti. Ovládá například výrazy obličeje,má schopnost řešit nenadálé problémy a vzorně pečuje o svá mláďata.

Způsob života
Šimpanzi jsou společenská zvířata.Žijí v tlupách čítajících 25 až 80 členů, které vždy vede jeden z dospělých samců . Území jedné tlupy šimpanzí skupiny zaujímá v lese od 18 do 21 čtverečních kilometrů , v otevřené krajině mnohem více, někdy až 200 čtverečních kilometrů...Teritoria sousedních tlup se často překrývají.Šimpanz je aktivní ve dne, noci tráví v hnízdech, která si staví na stromech vysoko nad zemí, aby byl při spánku v bezpečí před případnými nepřáteli. Pokud se tlupa nestěhuje, používá stejná hnízda na spaní i několik nocí po sobě. Hnízda udržují šimpanzi v čistotě a pečlivě dbají na to, aby výkaly padaly přes jeho okraj.

Potrava
Hlavní část šimpanzova jídelníčku tvoří ovoce a plody všech druhů. Po snídani častně ráno není šimpanz příliš aktivní, jen si tu a tam utrhne nějaký zralý plod, chutný list,pupen nebo květ. Nejvíce se věnuje shánění potravy pozdě odpoledne.
Převážnou část tekutin získává šimpanz ze šťáv ovoce, jímž se živí.Příležitostně však pije dešťovou vody z prohlubí na stromech.

Rozmnožování
Období rozmnožování šimpanzů není nijak omezeno. K páření dochází kdykoliv během roku, vždy když je některá samice v říji. Páří se s ní pokaždé několik samců, obvykle bez jakéhokoli náznaku rivality. Samice šimpanzů mají podobně jako lidé menstuační cyklus a mimo období březosti přicházejí do říje pravidelně každých 36 dní.Během prvních 5 měsíců života se šimpanzí mládě téměř neustále drží za srst své matky, která je s sebou všude nosí. Miminko šimpanze váží v jednom roce asi 9 kg a ještě další dva roky je závislé na matce .Mladý 4 letý šimpanz tráví většinu času se svými vrstevníky. Od tohoto věku se do osmi let až deseti let se musí naučit,jak se vyhnout nebezpečí,kde si hledat potravu a jak se má v tlupě chovat.Šimpanz se dožívá průměrně asi 40 –50 let.

Výskyt
Šimpanz se nejčastěji vyskytuje v Africe po západní Ugandu a Tanzanii, v lesích a savanách zarostlých

Tělesné rozměry:
Samec:170 cm
Samice:130 cm
Hmotnost:45-80 kg

Hodnocení referátu Šimpanzi

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  18. listopad 2007
  4 756×
  368 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Šimpanzi

karolina
simpanze miluju je top nadherne zvire ted sem se o nem dozvedela zase tak hodne