Hořčík

Magnesium – jeho značka je Mg a byl objeven roku 1755. Leží na 12. místě periodické soustavy prvků. Patří mezi nepřechodné prvky II. A skupiny, tzv. kovy alkalických zemin.

Charakteristika - Dva valenční elektrony jeho atomů se nachází v s-orbitalu n s2.
Při slučování s jinými prvky jeho atomy snadno odevzdají tyto valenční elektrony a tvoří kationty Mg2+. Ve sloučeninách vstupují tyto atomy vždy s oxidačním číslem II,
např. MgCl2 – chlorid hořečnatý
Mg(OH)2 – hydroxid hořečnatý
MgF2 – fluorid hořečnatý
MgO – oxid hořečnatý

Výskyt - Hořčík je rozptýlen ve velkém množství v zeminách a rozpuštěn
v mořské vodě. Jeho snad nejvýznamnější zásobárnou je Mrtvé moře,
Izraeli s koncentrací přibližně 36 kg/m3. Produkce hořčíku na celém světě činila v roce 1995 asi 300 000 t, z toho 15 % bylo zpracováno na komponenty. Samozřejmě hořčík coby stopový prvek obsahují potraviny, např. olejnatá jádra, ořechy, zelenina a tvrdší voda.

Vlastnosti - Je to kovový prvek, lehký není ušlechtilý, významný minerál.

Použití - Svou specifickou hmotností (1,8 g/cm3) dosahuje pouze 67-- %
hmotnosti hliníku. Konstrukce z hořčíku, která odpovídá nosností
a tuhostí obdobné konstrukci z oceli, je o 52 % lehčí. Proto přinášejí
nové slitiny a metody zpracování hořčíku uplatnění pro tento nejlehčí konstrukční kov v automobilovém a leteckém průmyslu. Používání hořčíku v těchto průmyslech přináší obrovské úspory pohonných hmot a snížení emise CO2.
Hořčík je též velice významný minerál důležitý pro správnou funkci všech soustav lidského těla. Je nezbytný pro dokonalou činnost nervů, svalů a mnohých enzymů, účastní se též řízení činnosti více jak 300 životně důležitých enzymů. Hořčík reguluje srdeční rytmus a svalové stahy, uvolňuje svalové napětí a navozuje relaxaci. Zlepšuje mentální procesy a navozuje spánek, u starších lidí zlepšuje paměť, úsudek a myšlení. Může taky výrazně zlepšit stav Alzheimerovy nemoci. Pomáhá tělu využívat vitamíny, zejména E a C. Důležitou roli hraje v metabolismu cukru, tuku, nukleonových kyselin a bílkovin, také v procesech tvorby energie a jejího použití. Chrání též proti infarktu.
Je zcela nezbytný k udržení zubní skloviny a zvyšuje odolnost proti kazivosti zubů. Jeho zvláštností je, že pomáhá při zadržování moče.
Jeho nepřátelé jsou diuretika a hlavně alkohol.

Hodnocení referátu Hořčík

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  8. březen 2008
  7 698×
  341 slov

Komentáře k referátu Hořčík