Čapek, Karel - Bílá nemoc

Příběh se odehrává v jakési vymyšlené zemi, kde se rozšířila tzv. bílá nemoc. Projevuje se tak, že se na těle člověka postiženého touto nemocí objeví bílá skvrnka a ta se rozšiřuje po celém těle. Nemoc končí jako malomocenství a nikdo proti ní nemá lék.

Na Lilienthalově klinice, kde je hlavní lékař dvorní rada Sigelius, se lékaři radí, jak postupovat proti obávané nemoci. K Sigeliovi přichází doktor Galén, lékař chudých a prosí, zda by směl na klinice vyzkoušet svůj lék, díky kterému většinu pacientů vyléčil. Sigelius mu léčbu povolí, i když mu Galén odmítne říci tajemství složení léku. Galén jím léčí pouze neplatící pacienty a má ohromný úspěch. Na návštěvu kliniky přichází i vrchní velitel země - maršál. Sigelius říká novinářům, že je to metoda Lilienthalovy kliniky a na otázku, proč Galén léčí jen chudé pacienty, odpovídá, že jenom bohatí můžou zabránit válce a složení léku zveřejní tehdy, až už nepovedou další válku. Galén je poté vyhozen.

Galén dokonce odmítne vyléčit ženu účetního ředitele v továrně na zbraně. Žena s Galénem sice v názorech souhlasí, jenomže její muž nechce ztratit tak dobré místo ani za cenu vyléčení ženy a tak odcházejí s nepořízenou. Majitel zbrojařské továrny, Krüg, přichází na kliniku s tím, že se mu na těle objevila bílá skvrnka. Když se dozví, že na klinice mu nepomohou, přichází v převleku za Galénem. Galén ho ale pozná a přemlouvá ho, aby dal peníze na mír. Krüg Galéna neoblomí vysokými částkami a uzná, že doktor není tak naivní. Galén ho žádá, aby si vše rozmyslel.

Krüg navštíví maršála a sděluje mu Galénovu podmínku, maršál ale nesouhlasí a prohlašuje, že se bílé nemoci nebojí. Zavolá k sobě Galéna a sděluje mu výhody války. Chce, aby vyléčil Krüga. Galén je však stále neoblomný, protože válku poznal z té horší strany, když ošetřoval raněné. Maršál Galéna propouští, když zjistí, že se Krüg zastřelil.

Maršál hovoří k lidu, vyzývá jej k boji, ale při svém projevu zjišťuje, že bílou nemocí onemocněl i také on sám. Maršálova dcera se svým snoubencem, synem Krüga, ho přemlouvá, ať splní Galénovu podmínku. Maršál nakonec při představě vlastní smrti k sobě Galéna povolává. Před okny paláce ovšem dav lidí provolává slávu válce a maršálovi a přicházející Galén je davem ušlapán.

Hodnocení čtenářského deníku Čapek, Karel - Bílá nemoc

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  10. květen 2008
  6 416×
  368 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Čapek, Karel - Bílá nemoc