Čapek, Karel - Matka

Hra:
Tato divadelní hra o třech dějstvích, poukazuje na to, co může způsobit válečné děsnění a touha po moci.
1.dějství
Chlapci Petr, Tony a Kornel se schází v pokoji. Petr s Korneliem si začnou hrát. Šermují se a Tony je od sebe odstrkává. V tom do pokoje vejde jejich matka a vyžene je ven. Zatemní okno a rozsvítí malou lampičku. Za chvíli vstoupí do pokoje duch jejího mrtvého manžela, který padl v koloniální válce, a matka jej začne obviňovat, že chce, aby její synové padli ve válce za vlast. Viní ho i ze smrti svého syna Jiřího, který zemřel jako lékař v tropech, kde léčil malárii.. Najednou vejde do pokoje duch Ondřeje a vysvětluje matce, že cestu při níž zahynul, podstoupil dobrovolně.
Náhle se v pokoji objeví Jiří a začne si se všemi povídat. Matce je hned jasné, že i od odešel na onen svět za svým bratrem a otcem. Do pokoje vstoupí Kornel, který duchy nevidí a oznamuje matce, že Ondřej se zřítil s letadlem. Tu ale tato zpráva nepřekvapí.

2. dějství
V této části hry je Petr zastřelen fašisty a Kornel umírá v pouličních bojích.

3. dějství
Když fašisté napadnou vlast, nejmladší a poslední z chlapců, Tony ji chce bránit. Matka ho však nechce pustit. Jakmile ale v rozhlase uslyší o ukrutnostech fašismu, změní své mínění a ve slovy : „Jdi“, posílá Tonyho do boje.

Hodnocení čtenářského deníku Čapek, Karel - Matka

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  29. září 2007
  4 984×
  227 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k čtenářskému deníku Čapek, Karel - Matka

Debušká
mmm tak to se mi ted hodne hodí ;)