Carlo Goldoni - Sluha dvou pánů

Dílo začíná příjezdem Beatrice do Benátek. Beatrice žila v Turíně se svým bratrem Fredericem. Ten se ovšem nepohodl s jejím milencem Florindem a byl jím zabit. Po Fredericově smrti Florindo prchá z Turína. Beatrice zůstává sama a rozhodne se jet do Benátek, kde hodlá, převlečena za svého mrtvého bratra, vyzvednout své peníze a najít Florinda (chce ho vykoupit a vrátit se s ním do Benátek).

Přijíždí do Benátek a najímá se sluhu Truffaldina. Jde do domu Pantalona, obchodního partnera svého bratra, od kterého chce peníze vyzvednout. Zde ztropí rozruch, neboť je stále převlečená za Frederice (jako žena by nemohla bez doprovodu cestovat ani obchodovat), o kterém Pantalon už ví, že je mrtvý. Navíc si Pantalonova dcera měla Frederica brát (dohodnutý sňatek) a v domění, že je mrtvý, se právě opět zasnoubila. Když se však objeví „živý Frederico“, zasnoubení by se mělo zrušit. Všichni se pohádají a obviňují, kdo za nedorozumění může. Snoubenci, ač se mají rádi, se rozcházejí ve zlém.

Beatrice raději od Pantalona odchází a ubytuje se v hostinci, kde chce počkat, než jí budou vydány peníze. Netuší, že ve stejném hostinci je ubytován i Florindo, od kterého se mezitím Truffaldino nechal také najmout. Truffaldino se tak stává sluhou dvou pánů (chce dostávat dva platy, dvě jídla a vyzkoušet tak své schopnosti).

Služba u dvou pánů najednou ale není tak jednoduchá, jak se zdálo a Truffaldino se dopouští mnoha chyb (př.: neumí psát, takže vymění dopisy svých pánů). Vždy se však z problému šikovně vymluví a když už neví, kudy kam, vymyslí si,že existuje další sluha, který pracuje u druhého z jeho pánů a on, Truffaldino, mu pomáhá.

Pak se však stane, že Truffaldino vybaluje kufry obou svých pánů najednou a zamění jejich obsah. Beatrice tak najde u svých věcí vlastní dopisy, které poslala Florindovi. Truffaldino si vymyslí historku o tom, že dopisy patřili jeho bývalému pánu, který však zemřel a on je po něm zdědil a omylem přibalil do Beatricina kufru.Beatrice tak dojde k závěru, že je Florindo mrtvý.

Florindo zase najde ve svém kufru vlastní podobenku, jež dal Beatrici a Truffaldino ho obalamutí stejnou historkou jako Beatrici.

Oba milenci se tak o tom druhém myslí, že je mrtvý a chtějí spáchat sebevraždu. To ale neudělají, protože se potkají. Zjistí že jsou živí a vše si vysvětlí. Truffaldino ještě chvíli předstírá, že je dva, ale nakonec musí s pravdou ven, když chce požádat o ruku služky u Pantalona, se kterou se ještě akčně stihl scházet. Beatrice pak Pantalonovi vysvětlí, že její brat je opravdu mrtev a i snoubenci se opět dají dohromady.

Hodnocení čtenářského deníku Carlo Goldoni - Sluha dvou pánů

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  3. květen 2008
  14 582×
  428 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Carlo Goldoni - Sluha dvou pánů

kokot