Moliere - Skapinova šibalství

Vydavatel: Orbis,Praha 1956
Žánr: divadelní hra
Jazyk: spisovný s archaismy
Prostředí a doba děje: Neapol
Téma: Dva otcové chtějí provdat své děti
Hlavní postavy: Argant, Geront, Oktavius, Leandr, Silvestr, Hyacinta, Zerbineta Skapino-šibal,který byl obdařen dosti bystrým duchem, měl vtipné nápady, důmyslné kousky.
Kompozice: chronologická

Děj se odehrává v Neapoli, kde mají dva obchodníci své domy a rodiny.Pan Argant má syna
Oktaviuse měl i dceru Zerbinetu, kterou však ve čtyřech letech unesli cikáni. Pan Geront má syna Leandra,jeho sluha se jmenuje Skapino, a dceru Hyacintu z druhého manželství v Tarentu, o které však z rodinných důvodů mlčel, ta však Tarent opustila. Pan Argant jel na obchodní cestu, pověřil sluhu Silvestra, aby se v jeho nepřítomnosti postaral o Oktaviuse.
Oktavius se zamiloval do jedné dívky z chudé rodiny Hyacinty, jejíž matka zemřela. Zbytek rodiny řekl Oktaviusovi, že Hyacinta je z počestné rodiny, nemá věno a je nemožno dvoření trpět, leda by si jí vzal na to však potřeboval hodně peněz.On se rozmýšlel a nakonec si ji vzal.Tři dny na to dostal zprávy o svém otci, že se vrací a že se ho chystá oženit s Gerontovou dcerou, bál se otci sdělit, že už je ženat, páč neměl k tomu sňatku jeho svolení .Pan Geront už ale bohužel o neschváleném sňatku ví a je pobouřen.Mezitím se Leandr zamiloval do jedné dívky Zerbinety, kterou vlastnili cikáni. Oba dva synové se radili se svými sluhy jak to vyřeší, protože každý z nich potřeboval obrovskou částku peněz.Sluha Skapino jim řekl ať si nedělají starosti, že on to zařídí.
Pana Arganta Skapino přelstí s pomocí Silvestra,Skapino mu namluví že jeho syn byl oženěn násilím. Pak ho balamutil, že byl u jejího bratra zdejšího rváče a snažil se sním domluvit, aby se sňatek zrušil a umluvil ho na dvěstě pistolí, to se však Argantovi zdálo až příliš mnoho a nechtěl ustoupit prý se radši bude soudit.Najednou k nim přišel Silvestr převlečený za jejího bratra a začal lamentovat na pana Arganta, kdyby ho potkal hned by se s ním utkal, začal kolem nich šermovat a chvástat se.Když odešel pan Argant byl natolik přesvědčen, ba až uchvácen, že dal sluhovi tolik co si žádá.Skapino později potkal pana Geronta, běhal kolem něj a křičel jaké je to neštěstí.Geront se ho hned ptal, co se děje.Skapino mu začal vyprávět, jak byl jeho syn smutný tak se šli projít do přístavu, kde spatřili jakousi pěkně vystrojenou tureckou galeru,kam je pozval jeden Turek, uvěznil je, poslal Skapina, aby jeho otci vyřídil, že chce za jeho syna pět set tolarů. Samozřejmě lakotný Geront nechtěl na to přistoupit, ale po Skapinových báchorkách nakonec dal. Skapino donesl požadované částky Oktaviusovi a Leandrovi, kteří šli okamžitě vykoupit své drahé polovičky.Skapino se šel ještě pomstít panu Gerontovi za jeden spor, a však ten mu nevyšel tak jak by si přál.Geront ho prokoukl, začal mu nadávat a hubovat jak ho podvádí.
Geront s Argantem si stěžují jak byli podvedení, chtějí Skapina řádně potrestat za ty jeho vylomeniny.Pan Geront se také svěřuje, že má dceru v Tarentu. Ten však opustila už před delší dobou a má se jako by byla na moři zahynula. K panu Gerontovi přichází kojná Hyacinty, jsou oba dva v údivu.Geront se ptá na svou dceru a ženu, kojná mu však hned vykládá, že žily v hrozné bídě a chudobě. Prosí ho, aby jí odpustil, protože mu provdala dceru za nějakého zdejšího chlapce Oktaviuse. Z toho byli oba dva pánové překvapeni a šťastni.Naléhali na kojnou, aby je k ní hned dovedla.Konečně spatří svou ztracenou dceru Hyacintu.

Jako na zavolanou přichází Oktavius je rozhodnut, že sdělí svůj nepovolený sňatek otci. Začne mu říkat, že miluje jenom svou Hyacintu a že z jinou se neožení nepouští ke slovu svého otce ani Geronta.Ti mu pak řeknou že nejsou proti, že je Hyacinta Gerontova dcera.. Hyacinta se spřátelila se Zerbinetou a žádá otce, aby jí nabídl přístřeší.Gerontovi se moc nelíbí, že je to taková toulavá holka. Leandr proti němu vystoupí, že ji miluje a chce si ji vzít a její ztracenou rodinu najde podle jejího náramku, který mu dali cikáni, když ji od nich koupil, řekli mu že je z tohoto města z počestné rodiny. Argant spatřil náramek a zjišťuje, že je to náramek jeho dcery, kterou mu odcizili.Všichni jsou překvapeni tou neuvěřitelnou šťastnou náhodou. V tom přichází Silvestr se špatnou zprávou o Skapinovi, že šel kolem domu a spadlo mu na hlavu kamenické kladivo. Skapino zas jenom předvádí své divadlo, aby mu odpustili. Nakonec mu každý odpustil .Všichni šli na večeři tyto radostné zprávy pořádně zajíst a zapít.

Hodnocení čtenářského deníku Moliere - Skapinova šibalství

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. duben 2008
  3 957×
  767 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Moliere - Skapinova šibalství