Ruský prozaik a dramatik. Původním povoláním lékař. Jeho dílo znamená novou etapu v ruském realismu 19. a 20. století. Byl uznávaný. Založil lyrické a psychologické drama.
Dramata: Racek, Strýček Váňa, Tři sestry, Višňový sad
Višňový sad (1904)
Ruské drama přelomu století, tragicky laděná komedie. 4 jednání.
Obsah:
Ljubov Andrejevna Raněvská se vrací na venkovské sídlo v Rusku z Paříže, kam odjela s dcerou Aňou, když tragicky zahynul její mladší syn Gríša. Na život v cizině už nemá peníze, protože panství je před krachem. Hospodyní je zde její nevlastní dcera Varja. Podnikatel Lopachin, Varjin nápadník, navrhuje jako jediné řešení prodej zájemcům o pozemky pro stavbu letních bytů. Ale představa, že by tak zanikl symbol rodinné minulosti, Višňový sad, je pro Raněvskou a jejího bratra Gajeva nepřijatelná. Pouze mladičkou Aňu a věčného studenta Trofimova láká představa nového života. Prostředky na zaplacení dluhů se rodině nepodaří získat, a tak dojde k dražbě. Panství koupí Lopachin. To ho definitivně rozdělí s Varjou. Všichni odjíždí. Jen starý komorník Firs zůstane uzamčen uvnitř, neboť si všichni mysleli, že byl ráno odvezen do nemocnice.
Autor ukazuje příznačné typy postav v tragikomickém střetávání jejich minulosti a přítomnosti, ale současně se už tyto postavy musí rozhodovat (motiv dražby sadu) – Raněvská a Gajev.
Proti nim staví aktivní postavu – Lopachina, který chce rychle zbohatnout.
A vedle něho Trofimova a mladou Aňu, odolnou nadšením, které ještě neprověřila životní zkouška.
Dále jsou zde různé podoby služebného postavení: Firs (stará patri-archální oddanost), Varja (práce suplující duchovní prázdnotu).
Raněvská – majitelka panství, sentimentální, milující matka, rozha-zuje peníze
Aňa – její dcera, 17 let, mladá, naivní
Varja – její nevlastní dcera, 24 let, hospodyně na panství, praco-vitá
Gajev – její bratr, upovídaný
Lopachin – podnikatel, chce rychle zbohatnout, obstojí v praktickém životě, ale jeho vnitřní svět zůstává prázdný
Trofimov – věčný student
Firs – komorník, 87 let
18. listopad 2007
14 980×
292 slov