Cervantes, Miguel de - Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha

Miguel de Cervantes

* 1547 v chudé rodině ranhojiče
† 1616

Španělský prozaik, dramatik i básník, vrcholný představitel renesančního období tzv. zlatého věku španělské literatury a jeden z největších světových spisovatelů vůbec. Prožil pohnutý život plný strádání: zranění v námořní bitvě ho připravilo o ruku, zajetí tureckými piráty skončilo pětiletým otroctvím v Alžírsku a i v osobním a podnikatelském životě se projevil jako beznadějný smolař. Nedokázal se uživit ani literaturou, ačkoliv tento dvoudílný román se hned po vydání setkal s velikým ohlasem.

Díla

romány - Galatea, Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha, Příkladné novely
dramata - Život v Alžíru, Lišák Pedro, Numancia

Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha

Světoznámý španělský renesanční román, jenž uvedl do literatury typ postavy komicky vyjadřující rozpor mezi skutečností a iluzí.

Hrdinou románu je šlechtic (hidalgo, zeman), poblázněný četbou rytířských románů, který se vydá na pouť za ideálem svého srdce, vysněnou Dulcineou. S romantickým ideálem však kontrastuje vzhled vytáhlého stárnoucího rytíře i jeho ubohá herka Rocinante. Na cestě se rytíř setká s množstvím překážek a protivenství, které zdůrazňují rozchod iluzí s realitou. Děj dvojdílného románu se člení v mnohá komická rozhodnutí, která zažije šlechetný don Quijote se svým přízemním sluhou, sedlákem Sanchem Panzou: boj s větrnými mlýny, setkání s mezkaři, příhoda s kupci, zápas s měchy vína aj. Některé příběhy odhalují pravou tvář španělské společnosti; jiné jsou literárními parodiemi na rytířské a pastýřské romány. Děj prokládá autor množstvím epizodických vyprávění, jež jsou spojena motivem cesty, pouti, poznání. Vzájemné sbližování postojů obou protagonistů vrcholí ve 2. díle Sanchovy vlády nad ostrovem", v níž se odráží tradiční motiv utopický.

Na konci prvního dílu se rytíř ve značně zbědovaném stavu vrátil do svého sídla, kde byl považován za nemocného. Všichni se ho snažili vyléčit tím, že o žádném rytířství nemluvili a dokonce i zazdili dveře do knihovny. Don Quijote se ale nudil a znovu se tajně vydal za rytířskými ideály. Další příběhy rytíře a zbrojnoše jsou naplněny veselými příhodami, ale jen pro ty, kdo o nich čtou. Sami hrdinové jsou totiž často biti. Don Quijote chce ale ze všeho nejvíc nastolit spravedlnost, odčinit křivdy a pomáhat chudým a ubohým.

Setkal se i s paní svého srdce Dulcineou. Poté, co se vrátili domů, se don Quijote rozstonal a ležel téměř týden bez hnutí. Lékař jej prohlédl a zjistil, že s tím nic dělat nelze, a ponechal jej osudu. Don Quijote slábl, sepsal závěť a po třech dnech zemřel.

Zdraví a veselá mysl jsou zdrojem krásy.

Mluvit a nemyslet je totéž jako střílet a nemířit.

Hodnocení čtenářského deníku Cervantes, Miguel de - Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  27. únor 2008
  24 117×
  414 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Cervantes, Miguel de - Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha