Clarke, Arthur Charles - Vesmírná Odysea

autor : Arthur Charles Clarke ( * 16. 12. 1917)
přeložil : Antonín Svoboda
nakladatelství : Omnia 1971
hlavní postavy : kladné - Ten, Heywood Floyd, Pool a David Bowman
žánr : scifi

Směrem k Saturnu spíše k jeho měsíci Japetusu byla vyslána loď Discosvery.Tímto směrem byl totiž před několika lety vyslán rádiový signál z tajuplného černého monolitu MAT-1, nalezeného na měsíčním kráterovém dně doktorem Heywoodem Floydem. Jednalo se zřejmě o stejný monolit, který před třemi miliony let zapříčinil evoluci opočlověka na člověka. Tento monolit objevil jednoho rána Ten, který hledí na měsíc, náčelník tlupy na stezce vedoucí k potoku. Monolit provedl na všech kolemjdoucích sérii testů a ti, kteří prošli, byli nadáni na tu dobu neuvěřitelnými schopnostmi. Ovšem po nějaké době monolit náhle zmizel a přesunul se zřejmě na Měsíc. K nálezu zřejmě tohoto monolitu na Měsíci byl přivolán doktor Heywood Floy. Jenže tento monolit byl naprosto neporušitelný a v místech starých miliony let.Monolit vyslal rádiový signál. Směrem putování rádiového signálu byla po třech letech vyslána loď Discovery. Velitel lodi je David Bowman , jeho zástupce Frank Pool a dále tři vědci Hunter, Whitehead a Kaminský ve stavu hibernace. Nakonec zde byl ještě palubní počítač HAL 9000 s umělou inteligencí. Všichni letěli k Saturnu, konkrétně k jeho měsíci Japetus, ale jen hibernovaní vědci věděli proč. Věděl to bohužel i HAL: Pool a Bowman se to měli dozvědět až na místě. Ale po cestě došlo k několika nehodám, zaviněným HALem. Nahlásil totiž dvě poruchy jedné součástky ve volném prostoru a když ji šel Pool podruhé vyměnit, předal zajištění kapsle pro pohyb v kosmu. Frank k ní byl připoután a HAL ji poslal daleko od lodi. Poola zavraždil. Bowman šel tedy podle instrukcí probudit jednoho hibernanta. Přitom ale HAL otevřel průchody do kosmu a všechen vzduch se vysál ven. Hibernanti byli mrtví. Bowmana zachránila jen jedna přetlaková komora. Musel zničit HALa, protože to všechno spáchal. Povedlo se a zbytek cesty byl řízen ze Země. Než doletěl k Japetovi, byly mu předány všechny instrukce, co má udělat. Přesně uprostřed bílého oka Japeta našel přesnou zvětšeninu MATu-1. Letěl je zkontrolovat a v tom byl vtažen dovnitř. Poslední, co na zemi slyšeli znělo takto:”Celá ta věc je dutá – jde nějak do nekonečna – a – proboha, je to možné?- Je to plné hvězd!” David se dostal zpátky do svého dětství a jako dítě, prožíval své zážitky znovu, jako by se nikdy nestali. David Bowman se stal se součástí sil, které kdysi zapříčinily evoluci na Zemi.

ukázka : Nyní byl znovu na palubě Discosvery a Saturnovy prstence vyplňovali oblohu.Zopakoval závěrečný rozhovor s HALem, viděl Franka Poola, jak odchází za svým posledním úkolem, uslyšel hlas Země ujišťující ho, že vše je v naprostém pořádku.

A současně, jak všechny tyto události znovu zažíval, věděl také, že všechno je v pořádku.Vracel se koridorem času, byly mu odčerpány všechny znalosti a zkušenosti, zatím co on letěl zpátky ke svému dětství.Nic se však neztrácelo, vše, čím byl, každičký okamžik jeho života, byl přenášen do pečlivější úschovy.Zatím co jeden David Bowman přestával existovat, druhý se stával nesmrtelným.

hlavní myšlenka : nalézt monolit a zjistit co zapříčinilo evoluci zemi

Hodnocení čtenářského deníku Clarke, Arthur Charles - Vesmírná Odysea

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  4. prosinec 2007
  4 381×
  510 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Clarke, Arthur Charles - Vesmírná Odysea