Frýbort, Pavel – Vekslák

Student ekonomie a hlavní postava příběhu Michal se záhy po úvodu, kdy slaví třiadvacáté narozeniny, dostane do většího problému, když u jeho dveří zazvoní jednoho dne jeho vzdálená příbuzná, se kterou vede nevázaný sexuální život. Renata mu oznamuje, že je „v tom“ a navíc nemá kde složit hlavu. Michal nepřemýšlí: otcem se stát rozhodně nechce a hlavně nesmí, neboť je zamilován do Ivanky, která má ještě ke všemu konexe do velkého světa ekonomie, kde chce náš mladý hrdina působit. Shánění peněz k zaplacení nutných výdajů ke zbavení se Renaty ho stojí dost sil. Zkouší si přivydělat vekslem a v poměrně krátké době sežene potřebných 30 000 k zaplacení nové garsonky. Netuší však, že vše je pouze léčka a celý obchod s fiktivním inženýrem Rotterem končí fiaskem – Renata i nadále bydlí u Michala a nic se nemění!

V této chvíli také nastupuje na scénu Derato (aneb Deratizační družstvo), kde si vysokoškolák přivydělává. Předseda družstva a podnikový právník si šikovně počkají na chvilku, kdy Michal posílá z časové tísně za sebe do práce svoji černou duši – několikrát trestaného cikána Lájoše – a mladému Michalovi posléze sdělují, že právě vyvraždil celou exportní farmu nutrií za 150 000. Michal opět netuší, že vše je opět pouze léčka, neboť družstvo bylo předsedou a doktorem tunelováno a nyní hrozí prozrazení.

Michal se vše pokouší zahladit a poměrně rychle se snaží splácet dluh. K penězům se celkem snadno dostává vekslem a jakmile zjišťuje, že dostat se k penězům není nic těžkého, začne brát více, než-li potřebuje. Přes známé se dostává k několik lidem, jež potřebují narychlo zahraniční měnu. Vše obstarává a společně s Lájošem se vrhne na vykrádání kupců. Plán je to v podstatě dobrý: opírá se o skutečnost, že kupci musejí mlčet, neboť valuty jsou zakázaným artiklem. Svého velmi šikovného parťáka v otevírání zamčených dveří Lájoše bere neustále na hůl. Doufá, že si nedokáže spočítat, kolik toho vůbec kradou a podvádí ho ve vyplácení odměn. Celý příběh bere velmi rychlý zvrat a vše se začíná obracet a sypat Michalovi na hlavu. Renata si udělala z Michalova bytu soukromý bordel a Lájoš začíná být čím dál tím více nespokojený. Pokračují výhružky z Derata ohledně fiktivního dluhu a vše končí vykradením Michalova bytu Lájošem a Ferkem, synovcem Lájoše. Úplný konec nastane zabitím Renaty Michalem v době, kdy se chce od něj chce odstěhovat a provdat do Německa. Několik příštích let tráví Michal ve věznice a dostává se na svobodu až po revoluci a díky amnestii, jak si již můžete přečíst ve druhém dílu.

Hodnocení čtenářského deníku Frýbort, Pavel – Vekslák

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  17. březen 2008
  3 304×
  415 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Frýbort, Pavel – Vekslák