Hašek, Jaroslav - Osudy dobrého vojáka Švejka

- vydal Československý spisovatel v Praze roku 1980
- ilustroval Josef Lada

1.díl: Když se Švejk od paní Müllerové dozví, že zabili Ferdinanda d´Este, okamžetě se chce vydat do války za císaře pána. Je povolán na prohlídku před komisi, ti ho pošlou do blázince mezi simulanty. Ve vojenské věznici ho poznává polní kurátor Katz, kterému je sympatický. Švejk se stává jeho sluhou. Zanedlouho Katz prohrává Švejka v kartách a jeho novým pánem je nadporučík Lukáš.
2.díl: Švejk vyrazí na vojnu, ujede mu vlak a on putuje za svou posádkou pěšky. Bloudí na západ, ale nakonec se přece jen dostane na východní frontu. Jeho putování je doprovázeno spoustou veselých historek. Švejk se také v tomto díle setkává s bývalým gymnazijním profesorem, toho času poručíkem Dubem, ten je zlý a podlý.
3.díl: Švejk vystupuje na předních pozicích rakouské armády, chvíli na ruské a chvíli na srbské frontě. Cestuje Do Uher přes Slovensko.
4.díl: Švejk omylem padá do ruského zajetí, vrací se ke své marškumpanii.

- Hašek byl anarchista a bohémský bouřlivák, proto je Švejk satira na nesmyslnost rakousko-uherské monarchie, na rakouský militarismus. Snaží se povýšit rozum člověka nad nesmyslnost války. Hašek opovrhoval tehdejším politickým postavením české země, a to se odráží právě do této knihy.

- autor pracuje s obecnou češtinou v hovorovém jazyce a používá německých počeštěných slov

- ukázka: ,, Tady vysel obraz císaře pána,´´ozval se opět po chvíli, ,,právě tam, kde teď visí zrcadlo.´´ ,,Jó, to mají pravdu,´´ odpověděl pan Palivec, ,, visel tam a sraly na něj mouchy, tak jsem ho dal na půdu. To víte ještě by si někdo mohl dovolit nějakou poznámku a mohly by být z toho nepříjemnosti. Copak to potřebuju?´´

vlastní názor: První dva díly jsou podle mého názoru mnohem lepší než 3 a 4 díl. Nejvíce se mi líbily situace v nemocnici mezi simulanty. Čtení Švejka ,,v zázemí,, a ,,na frontě,, pro mě bylo nenáročné odpočinkové čtení. Další dva díly jsem dočetla jen pro kompletní přečtení celého Švejka. Haškova satira je dobré čtení ač je humor hrubý až téměř tragický, parodování tehdejší situace je přesto podle mého názoru velmi povedené.

Hodnocení čtenářského deníku Hašek, Jaroslav - Osudy dobrého vojáka Švejka

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  25. březen 2008
  11 877×
  347 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Hašek, Jaroslav - Osudy dobrého vojáka Švejka