Irving, John - 158 librová svatba

Tuto knihu napsal známý autor John Irving, který se narodil roku 1942. Jeho první tři knihy, které vydal prošly bez většího povšimnutí, světovou proslulost získal až čtvrtým románem Svět podle Garpa, který se dočkal i filmového zpracování (stejně jako jeho další známé dílo Pravidla moštárny).

Knihu, kterou jsem si vybrala já se jmenuje 158 librová svatba.Je to jeho třetí román, který napsal.

Tato kniha zachycuje spletitý milostný vztah dvou manželských párů.Edith Fullerové+Severina Wintera a Utch(Nebylo to její pravé jméno,ale přezdívka,kterou dostala kvůli svému osudu již v dětství) + vypravěče. Kniha je rozdělena do 10 kapitol.V prvních 4 kapitolách autor rozebírá jednotlivé osoby.Jejich narození,dětství a celý jejich život před svatbou.V další kapitolách je popsáno, jak se oba páry seznamují. Postupně z knihy vyplívá, že si čtveřice své partnery vymění. Osudy čtveřice se ale zapletou tak, že už vlastně nejdou rozuzlit. Severinovi výměna po čase nevyhovuje a chce s tím vším skončit,ale vypravěč se do Edith zamiluje a tím pádem si k Severinovi(Manželovi Edith)Vybuduje záporný vztah.Nakonec se Severin a Edith rozhodnou se vším skoncovat.Vypravěči ale vztah s Edith chybí. Utch se nakonec rozhodne i s dětmi odjet pryč a nechá svého manžela doma.Kniha končí tak, že vypravěč se pokouší vyrovnat s tím, že už Edith nebude jeho a že se vše musí vrátit do starých kolejí a tak se rozhodne jet za Utch i svými dětmi a vše napravit.

Vlastní názor:

Tato kniha je velice zajímavá. Nejde z ní poznat, jestli je to komedie nebo tragédie. Podle mě se autor zaměřil hodně na vlastnosti jednotlivých osob.Čtenáře nutí se hodně zamýšlet nad osudy jednotlivých párů. Tato kniha pro mě byla velice zajímavá stylem,kterým byla napsána. Celou dobu, co jsem tuto knihu četla jsem ale stále doufala,že konec dopadne lépe.

Hodnocení čtenářského deníku Irving, John - 158 librová svatba

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  1. prosinec 2007
  3 025×
  304 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Irving, John - 158 librová svatba