Wyndham, John - Den trifidů

Napsal: John Wyndham
Vlastním jménem: John Beynon Harris
Přeložil: Jaroslav Kořán
Doslov: František Jungwirth
Verše přeložili: Jan Zábrana a Hana Žantovská
Ilustroval: Alois Křesala
Graficky upravil: Bohumil Fencl
Vydavatelství: ART BB 1999

Děj knížky se odehrává v blíže neudané budoucnosti. Tato sci-fi kniha pojednává o tom, jak jeden večer neznámý roj meteroidů způsobí náhle u většiny obyvatelstva Země nečekanou slepotu. V té době bylo módní pěstování okrasných rostlin – Trifidů. Vlivem meteroidů dojde u těchto rostlin ke genové mutaci, mění se v pochodující monstra, která produkují jedovatou tekutinu. Neustále se množí a v hejnech útočí na lidi. Jedovatá tekutina Trifidů obyvatele naší planety oslepuje, jejich šlehající jazyky je zabíjí. Malá skupinka lidí, jenž jsou zdrávi, proti nim bojuje, v jejich čele stojí hlavní hrdina – William Masen. William neoslepl, neboť v době útoku meteroidů byl v nemocnici po oční operaci a měl oči kryté obvazem. Během tohoto boje zahyne velká část obyvatelstva, William se zamiluje do Joselliny, najde nové přátele a jiné důležité hodnoty života. S pomocí přátel a zbraní nakonec všechny Trifidy zneškodní.

Citát: ,,Pořád tomu nemůže uvěřit,“ řekla.’’Snažím se, ale nejde mi to. Všechno přece nemůže jen tak končit… končit… končit… Je to určitě nějaký zlý sen. Zítra bude tenhle park zase plný rámusu. Po ulicích kolem budou rachotit červené autobusy, chodníky budou plné hemžících se davů, semafory budou zase blikat… Takhle svět přece nekončí-nemůže-to snad není možné…“

Kniha mě velmi zaujala, děj knížky byl napínavý a poutavý. Autor hojně využil svoji bezednou fantazii. Obzvlášť se mi líbílo, jaké dokázal vymyslet pasti na Trifidy.

Tuto knihu jsem si vybral, neboť se mi líbí vědecko-fantastická literatura a autor mi byl doporučen.

Hodnocení čtenářského deníku Wyndham, John - Den trifidů

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  11. prosinec 2007
  9 140×
  269 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Wyndham, John - Den trifidů

jana
Opravdu nevím, jak jsi došel k tomu, že nakonec všechny Trifidy zneškodní? Vždyť sám William říká, že bude trvat desítky let než vyvine účinou látku, která Trifidy postupně všechny zahubí. On je zatím může pouze odhánět a zabíjet, nikoli zneškodit, přeci jich je vyseto po světě několik milionů či miliard. je to utopie a ty to vykládáš jakoby to mělo dobrý konec. Dobrý konec to může mít leda v tom, že to všechny vrátí tam, kde lidstvo bylo před moderní technikou a poučí. Jistěže všechno zlé, přírodu ohrožující se nám-lidstvu vrátí. Ohrožujeme přírodu leckdy jen kvůli zisku, viz. společnost na výrobu oleje, ten trifidí je nejlevnější a dá se na něm mnoho utržit a jsme přeci vládci světa, tudíž Trifidy udržíme na uzdě, ale co se stane, když nepůjde elektřina, která dává Trifidům šoky, aby neutekli? Co když najednou lidstvo ztratí to jediné, co má u Trifidů navrch, a to zrak? Tyto fatální důsledky nikdo neřešil... John Wyndham má uchvacující fantazii, dokazuje, že SCI-FI není jen o příšerkách a monstrech a zlých mimozemštanech, nýbrž dokáže i poučit či pohrozit lidstvu a to dodnes, kdy jsou katastrofické následky, díky stále modernější a vědecky vyspělejším světe, stále aktuálnější. Máš tam více bludů , kde si vzal, že vlivem meteoritů dojde ke genové mutaci Trifidů, kteří začnou pochodovat? o ničem takovém se tam nepíše, protože oni se vůbec nezmění oni takoví už jsou, jen se rázem "osvobodí", když dojde elektřina a slepí lidé jsou pro ně skvělá kořist.
seb
A ty rostliny nejsou okrasné, ale průmyslové
seb
To důležité si zapomněl zmínit - že většina lidí v ten den kdy padaly meteority oslepla protože se na tu show dívala. Máš tam jen někde že hlavní hrdina neoslepl protože měl zavázané oči ale tomu kdo to nečetl ta první informace nedocvakne z té druhé.