Jakes, John - Sever a jih

Tato kniha nás seznamuje s jedním z nejvýznamnějších období historie Spojených států, a to s událostmi počátkem 2.poloviny19.stol., kdy se zde začaly jasně rýsovat rozdíly mezi průmyslovým Severem a zemědělským Jihem.
Autor zachycuje jednak osudy a názory lidí ze severu, kteří opovrhují životem Jižanů a hlavně jejich otrokářstvím. Na druhé straně lidé z jihu se už po několik generací živí pěstováním plodin na plantážích, proto vidí otrokářství, jako jedinou možnost a nechápou odpor severu. Najde se tu jen pár lidí, kteří se dokáží přenést přes všechny rozpory a nenávist. Mezi ně patří i rodiny Mainů a Hazardů, přátelící se od doby, kdy se Orry Main s Georgem Hazardem seznámili na vojenské akademii ve West Pointu. Jejich vztah nemůže ohrozit ani Georgova sestra Virgilie, která aktivně vystupuje v hnutí za osvobození a rovnoprávnost otroků. Při svých akcích se Virgilie často dostane až za hranici slušného chování i zákona. Když má George už plné zuby toho, jak se Virgilie nesmyslně povyšuje nad všechny Jižany, vyhodí ji ze svého bytu a ona začne žít s jedním z Mainových otroků, kterému pomohla uprchnout. Je přesvědčená, že musí celý svůj život zasvětit boji proti otrokářství a klidně se kvůli tomu vzdá všeho luxusu a výhod, které jí přinášel dosavadní život a postavení ve společnosti jako sestry bohatého a váženého vlastníka železáren. Teď už chodí k Georgovi jen na návštěvy. Zůstane dva, tři dny a pak si všichni oddychnou, když Virgilie s plnými taškami jídla a oblečení opět odjede.
Přátelství Orryho a George se ještě více utužilo svatbou Orryho sestry Bret a Georgova bratra Billiho. Ti se přes všechny intriky Bretiny starší sestry

Ashton stačili vzít ještě před vypuknutím války. Ashton její nenávist dohnala až k plánu vraždy Billiho Hazarda. Místo toho byl však zabit její milenec. Když Orry prokoukl Ashtoniny plány, zakázal jí i jejímu manželovi ještě někdy vstoupit do svého domu.Vzhledem k blížící se válce mají ale Bret i Billy obavy, jak lidé budou posuzovat jejich sňatek.
Jak Seveřané, tak i lidé z jihu vidí válku jako jedinou možnost, jak vyřešit své problémy a nechtějí už ani slyšet o míru. Už ale nepřemýšlí o tom, co válka bude znamenat pro jejich život i celou zemi.

Hodnocení čtenářského deníku Jakes, John - Sever a jih

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  24. červenec 2008
  3 048×
  364 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Jakes, John - Sever a jih