Jirásek, Alois - F. L. Věk (1.díl)

František Věk se narodil v rodině obchodníka 11. dubna 1769 v Dobrušce. Jakmile trošku povyrostl, začal se s oblibou věnovat zpěvu a hře na housle. Také navštěvoval souseda Žalmana, tajného evangelíka, u kterého poprvé uviděl zakázanou bibli.

V 10 letech byl přijat jako choralista do benediktinského kláštera v Praze. Tam se neštˇastnou náhodou spřátelil s bibliotekářem a stal se jeho nejoblíbenějším studentem. František se tak mohl ve svých volných chvílích věnovat knížkám, které se staly jeho velkým koníčkem. Zde také poprvé četl zakázané knihy. Když však nechal císař klášter zavřít, musel si na studia filozofie přivydělávat hodinami hudby u rodiny Butteaových, kde se setkal s němou Paulou, do které se zanedlouho zamiloval. S rodinou Butteaových se spřátelil tak, že je nenavštěvoval už jen jako kantor, ale jako rodinný přítel. Zde se také setkal s vlastencem Václavem Thámem.
Díky svému hudebnímu nadání vystupoval při premiéře opery Don Giovanni a setkal se i s W. A. Mozartem, který v této době v Praze pobýval. Kvůli lásce k divadlu a k hudbě František zameškal svá studia, a proto musel jeden ročník opakovat. Jeho profesor matematiky, který byl velký vlastenec, si Věka oblíbil a jeho nedostatky v matematice přehlížel pro jeho výborné historické znalosti. Za Františkem přijel do Prahy jeho otec, který na herce pohlížel jako na komedianty a lidi s nejistou budoucností. Velmi se divil, že se jeho syn zajímá o hudbu a divadlo. Proto chtěl, aby s ním hned odjel domů, což mu František nesplnil a s otcem se pohádal. Později poznal, že z jeho tajné lásky k Paule nic nebude, nebotˇ ta si bere za muže jeho přítele Václava Tháma.

A tak se František přeci jen vydal domů do Dobrušky. Po nějaké době zjistil, jak moc mu chybí hudba a divadlo a rozhodl se vrátit zpět do Prahy. Ale o tom nechtěl jeho otec ani slyšet a František mu musel pomáhat v obchodě. František byl zoufalý a nemohl se vyrovnat s myšlenkou, že by se měl až do konce života živit jako obchodník a začal spřádat plány, jak do Prahy utéci. Jednoho dne měl jet se zbožím až do Orlických hor a to se mu velmi hodilo. Rozhodl se, že až zboží odevzdá na určené místo, pošle zpět domů vůz a peníze a sám se vrátí do Prahy. V Orlických horách ale na něho čekalo překvapení. Setkal se tam s rodinou Butteaových. Dozvěděl se, že opustili Prahu a cestují jako herci. Ale nevede se jim dobře. Většina lidí má totiž na herce stejný názor jako otec Věk. František se jim svěřil se svým trápením a plánem vrátit se do Prahy. To mu ale jeho přítel Thám rozmluvil. Prý bude mnohem víc užitečnější doma než v Praze. Než se však vrátil domů, musel ještě navštívit Paulu. Ta si mezitím vzala za muže Václava Tháma, porodila mu syna a samým štěstím opět po několika letech promluvila. František ponechal svým přátelům nějaké peníze a vrátil se do Dobrušky, kde se stal národním buditelem.

Hodnocení čtenářského deníku Jirásek, Alois - F. L. Věk (1.díl)

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  29. prosinec 2007
  5 901×
  489 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Jirásek, Alois - F. L. Věk (1.díl)