Jirásek, Alois - Filozofská historie

V této povídce se seznamujeme s životem studentů filosofie v Litomyšli v letech 1847-1849. Hlavními postavami jsou studenti Frybort, Vavřena, Špína a Zelenka. Vavřena je dobrý studenti, vlastenec a jeden z vůdčích osobností studentstva. Chodí s vlasteneckou Lenkou i proti vůli jejich pěstounů, pana aktuára Roubínka a jeho česko-německo mluvící manželky, ke kterým chodí vyučovat jejich syna Fricka. Do Vavřeny je ale zamilovaná Roubínkova namyšlená dcera Lotty a když přijde s matkou na jejich vztah, působí jim samé problémy. Frybort je bezstarostný, pohodový student z Moravy. Je zamilován do Márinky. Do Márinky je zamilován i Zelenka, ale ona o jeho lásce neví. Zelenka je postava melancholická, postupně se kloní k pesimismu a horší se mu i studijní výsledky. Zato Zelenka se učí pořád i do noci. Aby ušetřil, jí jenom kaši z chleba. Z nikým se moc nebaví, ani nikam nechodí. Nepatří do kolektivu. Tito čtyři studenti bydlí u staré slečny Elis, která se o ně starala, jako o své vlastní.
Na prvního máje roku 1847 vedení školy opět zakázalo největší studentskou slavnost – Majáles. Přesto se studenti vzbouřili a všichni (s vyjímkou Zelenky) Majáles uskutečnili za odporu poněmčených obyvatel Litomyšle, konzervativců—paní Rollerové a pana aktuára Roubínka. Nyní ale následují obavy z velkých trestů. Za studenty se ale přimlouvá profesor German, někteří vlivní obyvatelé Litomyšle, ale hlavně hrabě George. Tak se studentům tvrdý trest vyhne.
Následné zkoušky dopadnou dobře, nejlépe pro Zelenku, až na Špínu. Ten je nešťastně zamilovaný, propadá, odmítá opakovat ročník a odchází do kláštera. Studenti se rozejdou na prázdniny. Na jaře roku 1848 probíhá v Litomyšli bouřlivě „jaro národů“. Studenti si vytvoří vlastní studentskou legii a Frybort a Vavřena jsou zvoleni důstojníky. I hrabě má svou vlastní gardu, ve které je mimojiné i pan aktuár Roubínek. Po zprávách o bojích v Praze se studentská legie vydá Praze na pomoc. Hrabě však svou legii nepošle, protože nechce bojovat proti císařským vojákům a mít problémy. Na barikádách společně bojují Frybort a Vavřena, když potkají Špínu bojujícího v mnišském rouchu, který záhy umírá. Povstání je poraženo, Vavřena a Frybort prchají z Prahy.
Po návratu si Frybort vzal Márinku a stal se sedlákem na Hané. Vavřena se stal lékařem a vzal si Lenku. Zelenka se nakonec ozval. Poslal nevyplacený dopis.:-]

Kniha byla vydána v Praze roku 1988 nakladatelstvím Československý spisovatel jako své druhé vydání. Má 224 stránek. Ilustrována byla Vladimírem Tesařem.

Hodnocení čtenářského deníku Jirásek, Alois - Filozofská historie

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  3 540×
  392 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Jirásek, Alois - Filozofská historie