Jirásek, Alois - Temno

Jedná se o historický román z doby přibližně 100 let po bitvě na Bílé hoře.Tj. v roce 1723, počátek děje je autorem blíže situován do měsíce září, odehrává se v lokalitách Opočenského panství na zámečku Skalka, později v Praze.

Hlavními postavami jsou myslivec Machovec a jeho děti Tomáš a Helenka.Děj začíná rozpravou o návratu jistého regenta Lhotského z pražské korunovace Karla IV. právě na zámeček Skalka.Cestou se setkává s jezuity, kteří vyměnili památku Jana Husa za pam. Jana Nepomuckého.Tito jezuité se snaží potlačit nekatolictví v Čechách. Nyní do děje vstupuje zmíněný Machovec jenž je zámeckým myslivcem, nekatolíkem, stejně jako jeho děti Tomáš a Helenka.Dále je vylíčen útěk myslivce s dětmi do Prahy.Zde Tomáš i Helenka vedou těžký život, v díle se teď děj vlastně zužuje na druhotnou avšak velice důležitou dějovou linku – Tomáš je zde autorem společně s myslivcem doslova odsunut do pozadí a líčen je spíše život Helenky.
Helenka v Praze slouží u jisté paní Lerchové.Ve službě se zamiluje do mladého pražského jinocha Jiřího, avšak do poslední chvíle se své city snaží potlačit, ví totiž, že bude muset odejít s otcem a Tomášem až se pro ní vrátí.Lásce a citům k Jiřímu však neodolá. Otec se pro Helenku skutečně vrací a odvádí jí. Domnívá se, že jí odvádí z domělého „temna“, avšak Helenka je opačného názoru, neboť „temno je jí všude tam, kde její láska není“.Příběh je pak zakončen ve vzájemném odloučení Helenky a Jiřího, roku 1729 oslavou sv. Jana Nepomuckého.

Temno ukazuje „velké na malém“, vlastně snaží se navodit atmosféru období násilné rekatolizace Čech v době příběhu současné. Jirásek zde poukazuje na omezení ve víře – něco jako nesvobodu víry, pro níž používá termín „temno“ - rekatolizované Čechy jsou v díle nekatolíky označovány jako „temná země“.Dále pak podle mě poukazuje na to, že toto „temno“ brání i lásce, avšak zase né tak úplně, protože Helenčina láska je podmíněna útěkem do Prahy v důsledku rekatolizace.Román celkově působí šeře a nevesele.I když v současné době nejsem skalním příznivcem historických románů dílo jsem si vzhledem k tématice i rozsahu rád přečetl a zanechalo na mě pěkný dojem.

Pokud bychom chtěli charakterizovat postavy lze obecně říci, že myslivec Machovec je starostlivým otcem, a snaží se své děti uchránit před jezuity jež je pronásledují.Helenka působí do setkání s Jiřím velice ustrašeně, což dočasně pomíjí ve chvíli kdy ho pozná a zamiluje se do něj, pak ale dostává pocit, že jí pronásledují nejen jezuité ale i ostatní evangelíci. Ve chvíli kdy musí s otcem odejít od své lásky jí samé připadá její život nicotný.

Hodnocení čtenářského deníku Jirásek, Alois - Temno

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  25. září 2007
  4 223×
  431 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k čtenářskému deníku Jirásek, Alois - Temno