Jirotka, Zdeněk - Saturnin

Děj je situován do meziválečného období.

Mladý muž žije vcelku pokojný a naprosto klidný život. Bydlí v jednom starém městském domě v Praze, chodí pravidelně do práce a občas si chodí zahrát tenis, ale příliš se mu to nedaří. Největší motivací je pro něj překrásná slečna Barbora, která tuto hru ovládá mistrně. Jednou by ji chtěl porazit, ale ze všeho a nejvíce by si přál se s ní sblížit.

Tento pohodlný život mu však skončí přijmutím sluhy. Není to totiž jen tak někdo, nýbrž velmi výstřední a originální pan Saturnin. Jeho doporučení vypadala velmi slibně, až na pár výstředností, ale mladý muž se ho i přesto rozhodl přijmout. První šok připraví svému pánovi, když mu zavolá do kavárny a oznámí, že celou jejich domácnost přestěhoval na obytnou loď – hausbót. Nakonec se to ukázalo jako zajímavý nápad, ale tato pohoda jim skončila příchodem tety Kateřiny a bratránka Milouše.

„Vstoupil jsem na palubu a naší obytné lodi a v ústrety mi přihopsala teta Kateřina.

Dovádivě žvatlala a jako obvykle chrlila jedno přísloví za druhým.“

Ta zde chce strávit několik týdnů dovolené. Vystrnadit se je podaří až díky geniálnímu plánu Saturnina. Teta Kateřina je vůbec velmi zvláštní člověk. Nyní je to vdova, která se stará o svého 18 letého výrostka Milouše. Není už nejmladší, ale ono si to naprosto odmítá přiznat. Nosí senzační klobouky, velmi se maluje, ačkoliv to neumí. Její pohyb připomíná píše hopsání, než nějaký způsob chůze a neustále z ní srší přísloví – kdykoliv a kdekoliv. Nyní se nachází ve velmi nepříznivé finanční situaci a tak se všemi způsoby snaží vnutit bohatému dědečkovi, který ji však nemůže vystát.

Když přišla pozvánka právě od tohoto dědečka, rozhodně se mladý muž, že v jeho vile stráví i se Saturninem tři týdny své dovolené. Z celého příbuzenstva se snad jediný tento mladý muž nesnaží vlichotit dědečkovi kvůli penězům. Ve vile se potkává s dědečkovým přítelem doktorem Vlachem, dědečkem, tetou Kateřinou a Miloušem.

„Právě jsem se rozhodl, že vstanu, když se ozvalo diskrétní zaklepání a Saturnin vstoupil. Přál mi dobrého jitra, pravil, že ranní ptáče dál doskáče, mladí ležáci, staří žebráci, a oznámil mi, že venku je pěkně, ale nechval dne před večere, nevím dne ani hodiny a kam čert nemůže, nastrčí bábu. Vy nejste zvyklí na podivný způsob Saturninova vyjadřování, ale já jsem z té směsice přísloví pochopil , že přijela teta Kateřina.“

Největším překvapením ale bylo, když se také dozvěděl, že za týden má přijet také slečna Barbora. Její příjezd však bohužel propásl, jelikož byl právě se Saturninem v nedaleké nemocnici. Saturnin se totiž dědečka pokoušel naučit bojová umění a ten se je ihned snažil použít na svého synovce. Hodil s ním přes celou místnost a poranil mu kotník.

Dovolená by mohla proběhnout dobře, jenže neustálý déšť zvedl hladinu řeky. Ta strhla most, který byl jedinou spojnicí městečka s dědečkovou vilou a na druhém břehu navíc zůstala kuchařka se služebnou a nákupem. To všechno by se dalo ještě přetrpět, protože dědeček byl domluvený s panem stavitelem Novotným, že pokud se most strhne, začne stavět i bez dědečkova příkazu. Při této příležitosti také přestane fungovat elektřina, na které se snad všechno ve vile závislé. Slečna Barbora se tedy rozhodne vařit na otevřeném ohni a teta Kateřina se cítí velmi dotčena, protože ji nikdo nepožádal o to, aby vařila ona. Za těchto okolností se začne mladý muž se slečnou Barborou sbližovat, jenže zasahuje jim do toho Milouš, který po slečně také touží. V této činnosti mu však neustále brání Saturnin. Začínají docházet potraviny a tak se všichni rozhodnou, že podniknou tůru, jejímž cílem je nejprve srub doktora Vlacha a později městečko. Do prvního cíle dorazili během pár hodin, přespali zde, nabrali potraviny a druhý den vyrazili dál. Podle původního plánu měli do městečka dorazit ještě večer, jenže při jednom projevu se dědeček poranil a už nemohli postupovat tak rychle. Nakonec byli nuceni přenocovat venku. Během večera si slečna Barbora povídá s mladíkem a nakonec se políbí. Druhého dne všichni v pořádku přicházejí k městečku, ale už zdálky vidí nově postavený most.

Na konci prázdnin se všichni vracejí do svých domovů, jen Saturnin zůstává u dědečka. Nakonec i slečna Kateřina získala vytoužené peníze, ale tím, že se opět velmi výhodně provdala.

Hodnocení čtenářského deníku Jirotka, Zdeněk - Saturnin

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  1. srpen 2007
  15 548×
  700 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Jirotka, Zdeněk - Saturnin