Jonsson, Runer - Viking Vike

Runer Jonsson

* 29. 6. 1916 Nybro (Švédsko)
- prozaik a básník

Charakteristickým znakem jeho tvorby je humor a satira. S humorem líčí i příběhy mírumilovného antivikinga Vickeho, hrdiny řady dětských knih, které byly přeloženy do mnoha jazyků a přinesly mu mezinárodní uznání.

Série knih o Vicke Vikingovi (1963-1978): První kniha Vikinga Vika, Viking Vike králem za zásluhy, Viking Vike v zemi Mávinků, Viking Vike a Divousové, Druhá kniha Vikinga Vika.

Knížka Viking Vike vypráví o chlapci, který je pravým opakem svého otce Halvara, pravého silného, statečného a nebojácného Vikinga. Vike se nerad pere, bojí se vlků, ale zato je velice chytrý a vynalézavý. Dokáže si poradit v různých situacích, často místo síly a svalů používá mozek, ve kterém se rodí jeden zajímavý nápad za druhým. Např.: Vikeho honí vlk, kterého se chlapec dlouho bál.Vike měl pro tuto situaci připravený šplhací strom, na kterém měl připevněné dřevěné příčky, po kterých snadno vylezl do koruny stromu a vlkovi se mohl vysmívat. V kapitole Soutěž Vike soutěží se svým otcem o to, kdo má větší sílu. Oba mají přemístit co nejrychleji stejnou hromadu kamení z jednoho konce mýtiny na druhý. Táta Halvar běhal s kameny sem a tam, jen se zněj kouřilo. Zato Vike seděl a přemýšlel. Pak připevnil ke dvěma břízám dřevěné dveře tak, že si vyrobil obrovský prak, na který stačilo sázet kameny a vystřelovat je jeden za druhým. Soutěž Vike samozřejmě vyhrál.

Knížka je pro děti určitě zajímavá tím, že vypráví o chlapci, který má problémy jako každý druhý, ale své potíže dokáže vyřešit s důvtipem a rozvahou. Z celé knihy pro děti vyplývá jednoznačné ponaučení, že nad silou a zbraněmi většinou zvítězí humor, lidský rozum a dobrý nápad.

Hodnocení čtenářského deníku Jonsson, Runer - Viking Vike

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  29. říjen 2007
  5 151×
  280 slov

Komentáře k čtenářskému deníku Jonsson, Runer - Viking Vike