King, Stephen - Řbitov zviřátek

Nejznámějším současným autorem hororů a zřejmě komerčně nejúspěšnějším spisovatelem v dějinách literatury je Američan Stephen King.
V jeho románech se objevují upíři, magický hřbitov schopný oživovat mrtvé nebo démonický vraždící automobil.
Většina jeho bestsellerů se dočkalo i filmového zpracování.

„Řbitov zviřátek“

Vybrala jsem si knihu s názvem: „Řbitov zviřátek“, která obsahuje tři na sebe navazující větší celky. První a zároveň největší celek se nazývá podle knížky: „Řbitov zviřátek“, druhá s menším obsahem pak: „Mikmacké pohřebisko“ a třetí – závěrečná část nese název: „Oz veuiký a stuašuivý“.

Začátek příběhu nás zavádí na samotu jménem Ludlow, kam se z Chicaga přestěhuje mladá rodina lékaře Louise Creeda. Jejich jediní sousedé jsou jen staří manželé Judson a Norma Crandalovi, se kterými se Creedovi ihned po příjezdu spřátelí. Rachel Creedová – manželka lékaře, je zprvu ohromena domem obklopeným jen lesy a nadšena, že jejich děti Ellie a Gage budou vyrůstat v přírodě a ne ve velkoměstě plném nástrah a nebezpečí. Ještě však netušila, že toto místo se stane pro jejich rodinu osudnou.

Po zabydlení v novém a velkém domě je Judson (nechává si říkat Jud) seznámí s okolím, a při té příležitosti je zavede na nedaleký „řbitov zviřátek“ – jak tomuto místu nazývali děti, kteří zde pohřbívali své domácí mazlíčky. Ty pohltila silnice oddělující domy Crandalů a Creedů. Ellie, jež nadevše milovala svého kocourka Churche, se z této vycházky psychicky zhroutila – zjistila totiž co to znamená SMRT…

Louis Creed nastoupí po velkých prázdninách na kliniku mainské univerzity. Hned po příjezdu zažije nepříliš příjemnou situaci. Student, po srážce s vozidlem, umírá doktorovi v náručí. Ještě než však vydechne naposledy, stačí říct pár vět – něco jako proroctví, které Louis zatím ještě nechápe. Po tomto otřesném zážitku z prvního dne v práci má doktor Creed velmi živý sen, v němž ho mrtví student Pascow odvádí již známou cestou na řbitov zviřátek, aby mu sdělil něco velmi důležitého – varuje ho před velmi blízkým nebezpečím. Louis však stále nechápe co mu chce Pascow říci. Po probuzení zjišťuje, že to, co zažil včera v noci byla realita, jelikož cesta, po které kráčel za mrtvým, zanechala na jeho nohách bahno a kousky jehličí. Pomalu začínal zjišťovat, že přestěhování na nové místo nebylo až tak dobré, ale nepřikládal tomu důraz.

Na den díkuvzdání posílá Louis Rachel s dětmi k jejím rodičům a sám zůstává doma s kocourem své dcery, ovšem tentýž den večer srazí Churche kamion, projíždějící kolem. Louis je bezradný a neví jak má své dceři říci, že její milovaný kocourek už nežije. Stařík Jud svěří Louisovi tajemství a oba se vydávají za řbitov zviřátek – na Mikmacké pohřebiště, kterému staří indiáni přisuzovali magickou moc. Zde pohřbí Churche, a ten se na druhý den zjeví u Creedovic domu. Po návratu „mezi živé“ však Louis zjišťuje různé nesrovnalosti v kočičím chování a jednání – velmi zapáchá (právě tak jako mrtvola) a nic nenaznačuje tomu, že by se jednalo o kočku – opravdu se z ní stala ZOMBIE…
…zde si poprvé uvědomil Louis Pascowova slova.

Po návratu zbytku rodiny se dcera otci svěřuje, že se jí zdálo o úmrtí Churche a o jeho „znovuvzkříšení“ a Louis si uvědomuje, že dcera má jisté schopnosti předvídat události.

Druhá část (Mikmacké pohřebisko) začíná pohřbem malého syna Gage, kterého stejně jako kocoura Churche přejel kamion, který projížděl přes silnici mezi dvěma domy. Jud po pohřbu ihned Louise varuje, že pohřbít člověka na pohřebiště znamená podstoupit jistá rizika a přemlouval ho, aby se tohoto činu vyvaroval. Vyprávěl mu příběh, kdy už jednou se stalo, že pohřbili na pohřebiště člověka. Vrátil se pak ale zabiják, který před ničím neznal slitování. Doktor si však nedal říci a opět zbytek rodiny, která je z úmrtí Gage naprosto šokována, pošle za rodinou Rachel do Chicaga. Sám vykope synkův hrob a bezvládné mrtvé tělíčko opět dotáhne na indiánské pohřebiště a zakope jej nedaleko Churchovy mohyly…
…zde podruhé zjistil, že ho před tímto Pascow varoval.

Třetí část (Oz veuiký a stuašuivý) je závěr celé knížky. Poté co Louis zakopal svého syna na stejné místo jako kocoura Churche, začíná mít Ellie zvláštní sny, ve kterých se jí zdá přesně o tom co se již stalo. Začíná blouznit a i Rachel cítí, že je něco v nepořádku. Zavolá proto Judovi. Ten ji oznámí, že s ní potřebuje právě o těchto snech mluvit, a tak se Rachel bez své dcery vydává na dlouhou cestu domů. Chce zabránit nastávajícímu neštěstí. Přijíždí však pozdě. Oživlý Gage napadne Juda a Normu a oba je chladnokrevně zabije. Rachel, která nechápe, že její mrtvý syn najednou stojí před ní, je také zavražděna. Louis si uvědomil, co způsobil a dům Crandalových zapálí. Ovšem…

…než smaže všechny stopy, odvleče svou manželku na pohřebiště…a ta se vrátí.

Anglické slovo horror znamená něco jako „ hrůza“ či „zděšení“. Můžu potvrdit, že toto slovo je při posuzování této knížky na pravém místě. Knížky Stephena Kinga se čtou téměř „jedním dechem“ a spisovatel velmi rád zachází do hrůzostrašných detailů. Stupňováním již tak děsivého příběhu, kdy má čtenář pocit, že je jeho součástí, má úžasný efekt na psychiku. Jde o perfektně propracované postavy a zápletku.

Hodnocení čtenářského deníku King, Stephen - Řbitov zviřátek

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  2. září 2007
  7 202×
  829 slov

Komentáře k čtenářskému deníku King, Stephen - Řbitov zviřátek