Kundera, Milan – Směšné Lásky

Směšné lásky jsou souborem povídek na téma věčného konfliktu mezi dvěma pohlavími. Všechny příběhy jsou vyprávěny muži, kteří bývají i morálními vítězi většiny zápletek. Nejvíce zajímavé byly tyto dvě

Já, truchlivý bůh

Děj tohoto příběhu se odehrává v Brně. Vypráví ho, hezký ctižádostivý mladík Adolf, který nás na začátku seznámí se studentkou zpěvu Janou, do které byl zamilovaný. Kupoval jí květiny a všelijak jí nadbíhal, to vše marně, Jana ho jistý čas využívala, pohrávala si sním a pak vše ukončila.
Adolf si brzy našel náhradou velmi přitažlivou a přístupnou slečnu Brunetu, ale zůstala v něm touha po odplatě, která na sebe nenechala dlouho čekat. Se svým přítelem řecké národnosti Apostlolem, vymysleli plán pomsty. Adolf ho oblékl do luxusních šatů a potom ho Janě představil jako slavného a bohatého dirigenta Řecké státní opery Achilla . Všichni tři stráví odpoledne v kavárně. Apostol Janě lichotí v řečtině a Adolf jakoby překládá, ač sám řecky neumí ani slovo a obdivná slova si vymýšlí. Apostol se naoko zajímá o její zpěv a proto společně odcházejí do Adolfova bytu. Adolf po chvíli odchází a nechává je o samotě. O dění v jeho nepřítomnosti mu potom jeho přítel horlivě vypravuje. Řek se do Jany také zamiluje a chce jí o podvodu říci. Jana si ho však v obyčejném oblečení na ulici ani nevšimne.
Adolf se trápí protože se jeho intriky obrátily proti jeho původnímu záměru. Chtěl sám sebe pobavit, příteli dopřát krátké rozptýlení a Janu ponížit, zneužít. Nevyšlo mu ani jedno. Apostol je nešťastný protože Jana o něj v podobě jaký skutečně je nestojí a Adolf zjišťuje, že údajná pomsta byla jen záminkou, aby se k Janě mohl opět přiblížit a mluvit s ní. Pořád je do ní zamilovaný, i když se přesvědčil jak je hloupá a naivní.

Falešný autostop

Povídka začíná jednoho letního dne, kdy mladý pár jede autem na dovolenou do Tater. Mladý muž svou dívku velmi miluje a líbí se mu hlavně její ostych a čistota. Rád ji tedy provokuje a škádlí, aby ji dostal do rozpaků. Cestou se zastaví u benzínové pumpy, a proto že musí chvíli čekat ve frontě, vydá se dívka po silnici napřed a když ji mladí autem dohoní, požádá ho o svezení a dělá jakoby ho neznala. Jemu se hra na stopařku také líbí a chvíli se tím společně baví. Potom však oba začne hryzat myšlenka že se tak jejich partner chová i jindy. Dívka žárlí, protože se bojí že její chlapec bere často stopařky a jemu se zas nelíbí její suverenita a bezostyšnost. Dojde k roztržce, ale dál se chovají jako cizí lidé.
Na křivatce mladík odbočí k úplně jinému cíli, než měli namířeno. Vyhledá hotel, kde najme pokoj. Během večeře se oba chovají úplně jinak. Ona začne hrát roli ženy lehkých mravů a je sebevědomá a jistá, až ji ta proměna samotnou zaráží. Dělá a říká věci, kterých by se dříve nedopustila, styděla by se. Mladíkovi se začíná hnusit, a proto stupňuje svoje oplzlosti. Odvede si ji do pokoje, kde jí dá 50 korun, nazve ji děvkou a nařídí jí aby se svlékla. Dívka chce hru ukončit, chce ho políbit, osloví ho jeho jménem. On jí však řekne, že líbá jen ženy které miluje a ji že rád nemá. Dál se k ní chová jako k prostitutce a nakonec se s ní vyspí, bez něžností bez citu.
Potom vedle sebe leží a uvědomují si že zašli velmi daleko a že hra musí skončit. Mají před sebou ještě celou dovolenou.

Hodnocení čtenářského deníku Kundera, Milan – Směšné Lásky

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  30. červenec 2007
  6 528×
  572 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k čtenářskému deníku Kundera, Milan – Směšné Lásky